Akce

Zázvor

Z WikiFood Recepty

(přesměrováno z Zázvoru)

Zázvor obecný (Zingiber officinale), oddenek nebo kořen této rostliny přirozeně rostoucí v jihovýchodní Asii lze koupit celý, krájený nebo mletý. Má ostře palčivou chuť, používá se jako koření do orientálních a indických pokrmů, pečiva, cukrovinek i do některých likérů.

Sušené oddénky zázvoru obsahující cineol a zingeron. Je to tropická vytrvalá bylina z čeledi zázvorovité. Je znám už 3000 let a pochází původně z Asie. Sklízí se z něj uzlovitý oddenek, který se v Evropě používá nejčastěji mletý. Má sladké kořeněné aroma a lehce štiplavou chuť. Patří k pilířům čínské a indické kuchyně (hlavně v kombinaci s česnekem). Přidává se také do sladkého pečiva, jako jsou sušenky nebo perník. Oblíbené je také zázvorové pivo, víno a limonáda. Z lékařského hlediska je cenný pro schopnost tlumit trávicí potíže a zlepšovat krevní oběh. Jako pochoutka se pojídá kandovaný zázvor obalený v cukru.

  • Čerstvé ploché hlízy lze přechovávat v chladničce 2-3 týdny. Před použitím se nalámou na menší kousky a oloupou. Na kostičky nakrájený zázvor se hodí do salátů, masových i rybích pokrmů.