WikiFood Recepty
Menu
Navigace
Hlavní strana
Poslední změny
Náhodná stránka
Hledat
Odkazuje sem
Související změny
Speciální stránky
Informace o stránce
Poslední změny
Nápověda
Nejste přihlášen(a)
Diskuse
Příspěvky
Přihlášení
Akce
Stránka
Diskuse
Editovat
Zobrazit historii
Editace stránky
Zelenina
(část)
Varování:
Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se
přihlásíte
nebo si
vytvoříte účet
, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.
Antispamová kontrola.
NEVYPLŇUJTE
následující!
== Historie pěstování zeleniny == Všechna pěstovaná zelenina má předky mezi planými rostlinami, jejichž původ je v mnoha případech dnes již neznámý. S určitostí ale víme, že mnohé současné druhy zeleniny se pěstují už mnoho tisíc let. Máme doklady, že [[hrách]] pochází z planého hrachu (''Pisum elatus'') a pěstoval se v Turecku už kolem roku 6500 př. n. l. a že tykve, měsíční fazoly a snad i [[kukuřice]] se pěstovaly v Mexiku kolem roku 5000 př. n. l. Je pravděpodobné, že se v té době pěstovaly a sklízely i [[brambory]] a [[rajčata]]. Spontálními genovými středisky primitivního pěstování zeleniny byly velmi ohlehlé části světa - Čína, Střední východ a Jižní Amerika. Od roku 3000 př. n. l. zemědělci v Mezopotámii pěstovali [[vodnici]], [[cibuli]], [[bob]], [[hrách]] a [[čočku]], [[pór]], [[česnek]] a [[ředkev]]. Ze západní Asie, kde zemědělci poprvé začali pěstovat užitkové rostliny, se plodiny šířily do Evropy. Zeleninu později pěstovali ve velkém Řekové a Římané a hned po příchodu římských vojsk se místní rolníci ujali pěstování plodin, které Římané s sebou přinesli: [[mrkev]], [[pór]], [[artyčoky]], [[květák]], [[česnek]], [[cibuli]] a [[salát]]. Islámští dobyvatelé při postupu Španělskem na sever, do Francie, dělali zastávky dost dlouhé na to, aby vysadili [[rýži]], [[špenát]], [[lilek]], [[mrkev]] a [[citrusy]]. V Evropě se od středověku pěstovala zelenina ve velkém, zvláště v nížinách. Zahradníci pěstující zeleninu na prodej byli schopni část své úrody i vyvážet. Po vpádu Španělů do Jižní Ameriky koncem 15. století započala důležitá výměna plodin mezi Starým a Novým světem. Během 16. a 17. století plodiny postupně zdomácněly na obou kontinentech. Ze Severní a Jižní AMeriky přišla kukuřice, brambory, batáty, rajčata, papriky, fazole, tykve a topinambury. Osadníci z Evropy přivezli do Ameriky boby, cizrnu, vignu, ředkev, mrkev, zelí, okru (ibišek jedlý) a jam. Vignu, okru a jam přivezly otrokářské lodi z Afriky. Produkce stolní zeleniny se rozvinula ve výnosný průmysl zejména ve Francii, když chemik Nicolas Appert koncem 18. století poprvé potraviny konzervoval. Appertova technologie znamenala revoluci na trhu se zeleninou a její význam byl překonán až v době, kdy americký fyzic Clarence Birdseye přišel v roce 1929 s novým způsobem konzervování zmrazováním -, které je velmi populární dodnes.
Shrnutí editace:
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na
WikiFood Recepty:Autorské právo
). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv.
public domain
).
NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:
Storno
Pomoc při editování
(otevře se v novém okně)