Akce

Editace stránky Umělé sladidlo

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
'''Náhradní sladidlo''' (též '''náhražka cukru''' či '''umělé sladidlo''') je potravinářská přísada, s větším chuťovým efektem než cukr, ale obvykle s menším množstvím potravinové energie. Náhradní sladidla mohou být vyrobena synteticky nebo se může jednat o přírodní látky. Syntetická sladidla jsou většinou označována jako umělá sladidla. Jsou často používány pro snižování tělesné hmotnosti. Jejich konzumace však vede k nárůstu hmotnosti. Podobně vede i k rozvoji prvního stádia cukrovky - intolerance glukózy (prediabetes).
[[Category:O surovinách]]
 
Každé sladidlo má vlastní „sladkost“ (dle použité látky může být sladidlo 10× až 3000× sladší než cukr). Sladidla mají velmi málo nebo žádné kalorie. Kromě toho nepodporují tvorbu zubních kazů, jelikož nenabízí bakteriím žádnou výživu. Sladkost sladidla je vyjadřována na sacharóze, která vyjadřuje hodnotu sladkosti 1.
 
Důležitá třída náhradních sladidel je třída vysokointenzivních sladidel. Jsou to sloučeniny jejichž sladkost je mnohokrát větší než sacharózy. Proto je potřeba mnohem méně sladidla s často zanedbatelným energetickým příspěvkem. Pocit sladkosti způsobený těmito sloučeninami („profil sladkosti“) je někdy znatelně odlišný od sacharózy, proto jsou používána v komplexních směsicích, které dosahují co možná nejpřirozenějšího sladkého pocitu.
 
Většina náhradních sladidel schválených pro použití v potravinách jsou uměle syntetizované sloučeniny. Jsou však i přirozená náhradní sladidla, včetně sorbitolu a xylitolu, jež se vyskytují v bobulích, ovoci a houbách. Tato přirozená sladidla jsou mnohdy vyráběna synteticky.
 
Umělá náhradní sladidla zahrnují sacharin, aspartam a cyklamát, zatímco přirozená zahrnují sorbitol a xylitol.
 
== Zdravotní nezávadnost ==
Umělá náhradní sladidla, včetně jednotlivě [[sacharinu]], [[aspartamu]] a [[cyklamátu]], jsou předmětem sporů o svoji zdravotní nezávadnost. Výsledky vědeckých studií jsou však mnohoznačné. Navíc i rafinovaný [[cukr]] je předmětem kritiky.
 
== V EU dovolená sladidla ==
(název - relativní sladkost (sacharóza = 1))
 
* '''[[acesulfam draselný]]''' (E 950), relativní sladkost 130–200
* '''[[aspartam]]''' (E 951), 200
* '''[[cyklamát sodný]]''' či '''[[Cyklamát]]''' (E 952), 30–50
* '''[[sacharin]]''' (E 954), relativní sladkost 300–500
* '''sukralóza''' (E 955), relativní sladkost 600
* '''[[thaumatin]]''' (E 957), relativní sladkost 2.000–3.000
* '''neohesperidin''' (E 959), relativní sladkost 400–600
* '''[[steviol-glykosidy]]''' či '''[[Stévie sladká]]''' (E 960), relativní sladkost 250–300
* '''neotam''' (E 961), relativní sladkost 10.000–13.000
* směs '''[[aspartamu]]''' a '''[[acesulfamu]]''' (E 962), relativní sladkost 350
 
== Reference ==
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Náhradní_sladidlo Náhradní sladidlo] na české Wikipedii.''
 
[[Category:Cukr a jiná sladidla]]
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na WikiFood Recepty:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)