Akce

Editace stránky Způson úpravy surovin čínské kuchyně

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
Platí pravidlo, že příprava surovin zabere asi tak 85 % času, zatímco vlastní tepelná úprava oněch zbylých 15 %. Vyplatí se tedy přípravě věnovat náležitou pozornost.
[[Category:Čínská kuchyně]]
 
Nebudu vás strašit ozdobným krájením, i když na talíři například ledvinky nakrájené tak, že vytvoří tvar chryzantémových květů, jsou nádhera, ale na začátek by to bylo asi příliš. Základy však jsou nutné nejenom z estetických důvodů, ale i proto, že stejně velké kousky se stejnoměrně dohotoví.
 
* '''Ťi-s''' - nudličky krájené po vlákně, délka asi 5 cm a síla 3 mm
* '''Ťing''' - kostičky o hraně přibližně 1 centimetr
* '''Li''' - drobné kostičky o hraně 2 mm nakrájíme z plátků masa síly asi tak 2 mm jako nudle a ty potom příčně překrájíme. Někdy se také nazývají rýžová zrna a to vám dává představu o správné velikosti
* '''Pchien''' - plátky síly 2 mm a velikosti 4 x 5 cm
* '''Kchuai''' - kousky silné kolem centimetru a velikosti 4 x 5 cm
* '''Tchiao''' - hranolky o rozměru 1 x 1 cm a délky 7 cm
* '''Tuan''' - špalíček 7 x 7 x 16 cm, tento způsob použijeme, když budeme maso po tepelné úpravě krájet na tenké plátky
* '''Mo''' - v případě, že potřebujete mleté maso, nevytahujte mlýnek na maso ani toho nejlepšího robota, ale nakrájejte si plátky pchien a ty sekáčkem upravte na masovou sekaninu.
 
Surovinu tedy máme nakrájenou a zbývá ji tepelně upravit. V čínské kuchyni se používá přes 33 způsobů úprav. Než bychom je popsali, přešla by vás chuť na přípravu číny a raději byste si otevřeli konzenu sardinek.
Zmiňme se proto jen o těch hlavních.
* '''Tien''' - maso prudce opražíme na velmi malém množství tuku a pak teprve přidáváme koření a ostatní přísady
* '''Liou''' - na oleji opražíme maso, poté přidáme další olej a suroviny. Tento způsob přípravy jídla má více šťávy
* '''Čchao''' - na větším množství tuku zpěníme cibulku a pak přidáme maso a ostatní suroviny
* '''Kan-ča''' - smažení suché, maso před úpravou smísíme s máčeným škrobem, je křehké a měkké
* '''Žuan-ča''' - maso před úpravou promícháme v máčeném škrobu a vejci
* '''Ťin-ča''' - nedáváme ani vejce, ani škrob, maso je pak konzistentnější
* '''Kchao''' - zajímavé pečení v soli při úpravě celých kuřat či ryb, kdy je zabalené do pergamenového papíru či alobalu pečeme zahrabané do rozpálené soli
* '''Sun''' - velmi chutná úprava uzením, kdy na dno hrnce (je lepší si na to jeden starší vyčlenit) dáme dřevěné piliny, vonné bylinky a koření, případně čajové lístečky. Místo poklice dáme kovovou mřížku a na ni položíme upravovanou surovinu. Hrnec dáme na mírný oheň a zvolna udíme, pro lepší chuť můžeme občas maso potírat sójovou omáčkou se žlutým vínem.
 
[[Category:Tipy pro vaši kuchyni]]
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na WikiFood Recepty:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)