Fazole
Z WikiFood Recepty
Fazol obecný (Phaseolus vulgaris) pochází ze Střední Ameriky; pěstuje se v mnoha odrůdách pro lusky, podobně jako fazol šarlatový a fazol měsíční (tzv. lima boby). U lusku fazolu obecného je nutno před kuchyňskou úpravou odstranit oba konce, z lusku fazolu šarlatového se odstraňují také tuhá vlákna, a to i u velmi mladých lusků. Oblíbený je zejména fazol obecný se žlutými lusky; zvaný voskový; španělský typ chřestového fazolu se nazývá monguete.
Semena fazolu, zvaná fazole, náležejí mezi nejvýznamnější luštěniny. Nejčastěji se vaří nebo melou na mouku, jako zelenina se používají také nezralé fazolové lusky. Fazol obecný je velmi stará kulturní plodina. Nejstarší nálezy v Mexiku sahají až do doby 5000 let před naším letopočtem. V současnosti je to nejvíce pěstovaný druh fazolu, pěstován je zejména v Africe a tropické Americe.
Původ
Tento rostlinný druh pochází z tropických oblastí Ameriky. Dnes se pěstuje na celém světě v mnoha formách a kultivarech jako luštěnina, zelenina a okrasná rostlina.
Léčivé účinky
Plody obsahují vápník, železo, draslík, vitamíny skupiny B, vitamín PP a provitamín A. Obsahují též glukokinin, která pomáhá snižovat obsah glukózy v krvi, proto jsou fazolky velmi vhodné pro diabetiky.
Použití
Na český trh se dodává čerstvá, sterilovaná nebo zmrazená. Nikdy je nejíme za syrova, syrové obsahují silnou toxickou bílkovinnou látku phasin, jež může vyvolat střevní potíže. Fazolky jež bychom chtěli použít pro přípravu salátu, předváříme 10 minut.
Reference
V tomto článku byly použity texty z článku Fazol obecný na české Wikipedii.