Akce

Editace stránky Česnek

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
'''Česnek''' (''Allium sativum'') pochází pravděpodobně ze střední Asie; Číňané i Egypťané ho používali už před dávnými věky. Prodává se po celý rok v palicích, z nichž podle potřeby odloupneme jeden nebo dva stroužky. Nepoužívá se v takovém množství jako jiná zelenina, spíše jako koření. Zvýrazňuje výslednou chuť jinak nevýrazného slaného pokrmu (populární v tomto směru je francouzské jídlo zajíc po královsku, při jeho přípravě se spotřebuje až 30 stroužků). Česnek se snadno pěstuje.
[[Category:O surovinách]]
 
== Nekorunovaný král kuchyně ==
Říká se, že cibule je královnou kuchyně a česnek pak jejím králem. Svědectví o tom, že česnek je víc, než jen pouhý zeleninový doplněk, může podat kalifornské město Gilroy. To je totiž metropolí česneku a od roku 1979 se zde každoročně slaví festival začínající velkolepým průvodem s vlajkonoši těch zemí, kde je česnek milován, ctěn a tudíž i oslavován.
 
A poté už se pochopitelně hoduje ve znamení česneku, jehož se údajně během festivalu spotřebuje přes 700 000 stroužků. V podávané nabídce nechybí ani česnekové vino, likér, čaj, žvýkačka a dokonce i vanilková zmrzlina s česnekem či stroužky česneku v čokoládě. Především se však soutěží o nejlepší recept, potvrzující pravidlo, že není pokrmu, do kterého by se česnek nehodil.
A nejen tam se zdůrazňuje jaké má prokazatelně příznivé účinky na stav cév, vylučování trávicích šťáv a žluči, a to nejen v podobě stroužku, ale i s využitím šťavnaté nati. Ať již ve stavu čerstvém, tepelně upraveném, sušeném či jiným způsobem konzervovaném. K ideálním podmínkám pro uchování patři chladné, suché místo - pokud možno s proudícím vzduchem. Díky mnoha ověřeným zkušenostem nemusí bez zásoby zůstat ani ti, kteří ideálními podmínkami nedisponují. Stačí se inspirovat:
 
* Námět 1: Suchý česnek zabalíme po 7-8 hlavičkách do několika vrstev novinového papíru a koule naskládáme do dřevěných lísek. Uložíme na dostupné, suché a temné místo.
* Námět 2 Hlavičky česneku ponecháme s tak dlouhými stonky, aby se vešly do vázy a oloupeme až na bílou slupku, rozložíme ve vodorovné poloze na noviny a necháme zaschnout, složíme do kytice - mužeme proložit dalšími suchými květy, vložíme do vázy a postupně odebíráme paličky. Dáme-li přednost konzervaci, nemusí to znamenat pouhé (asi nejznámější) nakládáni do soli nebo tuku.
 
Trochu paradoxní je, že česnek bývá spojován s kuchyněmi jihoevropských a východoasijských národů, a přitom pochází ze severní polokoule, vlastně ze Sibiře. Je známo mnoho druhů - s bílou, fialovou a dokonce s ružovou slupkou, které jsou rozšířené prakticky po celém světě. Do Evropy se dostal prostřednictvím křižáků, vracejících se ze Svaté země.
 
Málokterá poživatina je spojena s tak vysokým počtem pověr o účincích a zároveň tak nenáviděna pro svuj zápach. Objevuje se v cestopisech Marca Pola, v Boccacciově Dekameronu, v Rollandově Dobrém člověku a Remarquova hrdinka v románu Sliny dokonce voněla deštěm, vínem a česnekem.
Česnek vytváří dvě základní formy - tzv. paličák se zbytkem stvolu uvnitř hlavičky, a druhý typ v ní má pouze zbytky po zaschlých listech. Jejich použitelnost v kuchyni je prakticky srovnatelná.
 
== Související články ==
* [[Česnek sušený]]
 
[[Category: Cibulová zelenina]]
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na WikiFood Recepty:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)