Akce

Acidofilní výrobky

Z WikiFood Recepty

Zakysané mléčné výrobky se těší na celém světě a i u nás stále větší oblibě. Kysané výrobky jsou vyrobeny z mléka a mikroorganismů mléčného kvašení.

Mezi sebou se liší hlavně použitou kulturou, která způsobuje kvašení. Při použití smetanové kultury vzniká kysaná smetana, při použití jogurtových kultur pak jogurty. K přípravě acidofilního mléka se zase používá kultura Lactobacillus acidophilus. V kefírech jsou navíc kromě mléčných bakterií ještě kefírové kvasinky. Kysané mléčné výrobky jsou lépe stravitelné než sladké mléko, obsahují totiž méně laktózy, tedy mléčného cukru. Obsah vápníku je v podstatě stejný jako v normálním mléce, ale kyselé prostředí napomáhá lepšímu vstřebávání. U těchto produktů je také významný obsah fosforu, zinku, hořčíku a jódu. Vápník přijímaný ve stravě je absorbován v tenkém střevě, avšak pouze 25-30 % jeho obsahu je tělem zužitkováno. Resorbce vápníku se zvyšuje právě v případě, kdy se dostane do těla společně s bílkovinami a laktózou. Vitamíny obsažené v mléce jsou citlivé k tepelným úpravám, zakysané mléčné výrobky obsahují dostatek vitaminu A, důležitého pro dobré vidění a zdravý vzhled pleti, vitamin B2 a B12, které podporuji nervovou soustavu a napomáhají spalování cukru.

Pojem "acidofilní výrobky" už na našem trhu zdomácněl. Jaké vlastně acidofilní výrobky jsou a nač je potřebujeme? Souhrnně a velmi zjednodušeně se jedná o výrobky, jejichž součástí jsou tzv. živé mléčné kultury (nejčastěji typu Lactobacillus). Od dětství je zažívací trakt člověka zabydlován nejrůznějši mikroflórou, která ovlivňuje jak trávení, tak imunitní systém. Proto je třeba dbát, aby složení střevní mikroflóry bylo optimální.