Akce

Estragon: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 3: Řádek 3:
Jako koření se používají listy a stonky.  
Jako koření se používají listy a stonky.  


Estragon je velmi aromatická bylinka s charakteristickou vůní. '''Ruský estragon''' má slabší vůni a drsné listy, '''francouzský estragon''' vyšlechtěný v Evropě je součástí [[holandské omáčky]] a [[béarnské omáčky]], používá se k přípravě kuřete, [[bylinkového másla]], polévek, rybích pokrmů a salátů. Je k dostání čerstvý, sušený nebo mletý.
Estragon je velmi aromatická [[bylinka]] s charakteristickou vůní. '''Ruský estragon''' má slabší vůni a drsné listy, '''francouzský estragon''' vyšlechtěný v Evropě je součástí [[holandské omáčky]] a [[béarnské omáčky]], používá se k přípravě kuřete, [[bylinkového másla]], polévek, rybích pokrmů a salátů. Je k dostání čerstvý, sušený nebo mletý.


Má zajímavé příbuzné:  
Má zajímavé příbuzné:  

Verze z 13. 1. 2019, 14:58

Estragon (Artemisia dracunculus) česky zvaný pelyněk kozalec. Dvouděložná rostlina rodu Artemisia (pelyněk) z čeledi hvězdicovitých.

Jako koření se používají listy a stonky.

Estragon je velmi aromatická bylinka s charakteristickou vůní. Ruský estragon má slabší vůni a drsné listy, francouzský estragon vyšlechtěný v Evropě je součástí holandské omáčky a béarnské omáčky, používá se k přípravě kuřete, bylinkového másla, polévek, rybích pokrmů a salátů. Je k dostání čerstvý, sušený nebo mletý.

Má zajímavé příbuzné:

  • pelyněk pravý (Artemisia absinthium) - aromatická stříbřitě pstnatá rostlina, která se používá při výrobě absintu a vermutu;
  • pelyněk okoličnatý (Artemisia umbeliformis) - chlupatý vysokohorský druh z Alp, Pyrenejí a Apenin, kterému byly připisovány magické vlastnosti;
  • pelyněk brotan (Artemisia abrotanum) zvaný "boží dřevec" - středozemní rostlina užívaná jako koření i léčivka.