Akce

Fík

Z WikiFood Recepty

Verze z 28. 7. 2019, 16:00, kterou vytvořil Editor (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Fík (Fixus carica) označovaný za ovoce je považován za plod, ve skutečnosti je to uzavřené plodenství, vzniklé dozráním specializovaného květenství, tzv. sykonia. Sykonium je dužnatá baňka, obsahující uvnitř sebe mnoho květů.

Fíky se pěstují v několika odrůdách bílého, nachového a červeného zbarvení; jejich pěstování je dnes běžné hlavně v široké oblasti Středozemí. Fíky se pojídají čerstvé nebo kandované a sušené. Výborné jsou pečené, přidané do moučníků nebo kompotů.

Fíkovník je rostlina jednodomá, v květenství se tedy vyskytují květy samčí i samičí. Těchto květů může každé květenství obsahovat až několik tisíc (v závislosti na druhu). Samičí květy mají dlouhou nebo krátkou čnělku a vykvétají mnohem dříve než samčí květy. Sykonium má cibulovitý tvar s malým otvorem, který umožňuje přístup opylovačů ke květům.

Fíky jsou kožní alergeny a jejich míza vážně dráždí oči. Obsahují projímavé látky, flavonoidy, cukry, vitamíny A a C, kyseliny a enzymy.

Zralé fíky mají zelenožlutou až fialovou barvu. Čerstvé fíky zbavené slupky konzumujeme buď bez úpravy nebo pokapané citronovou šťávou. Fíky se hodí k určitým druhům vína a chutnají se šunkou a sýrem.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Fík na české Wikipedii.