Akce

Kategorie

Editace stránky Moučníky a sladká jídla

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
Pro přípravu moučníků jsou velmi důležitou přísadou [[vejce]]. Mnohdy u některých druhů těsta jsou vlastně přísadou hlavní. V rozpočtu surovin u moučníků je počítáno s vejci velikosti A. Kdo by se domníval, že ušetří, když použije stejný počet vajec velikosti C nebo D, bude zklamán, a navíc může moučník pokazit. Je tedy třeba znát hmotnost jednotlivých velikostí vajec, a použijí-li se vejce jiné velikosti než A, je třeba hmotnost vajec přepočítat a použít pak vhodný (větší) počet vajec menších.
Pro přípravu moučníků jsou velmi důležitou přísadou vejce. Mnohdy u některých druhů těsta jsou vlastně přísadou hlavní. v rozpočtu surovin u našich moučníků je počítáno s vejci velikosti A. Kdo by se domníval, že ušetří, když použije stejný počet vajec velikosti C nebo D, bude zklamán, a navíc může moučník pokazit. Je tedy třeba znát hmotnost jednotlivých velikostí vajec, a použijí-li se vejce jiné velikosti než A, je třeba hmotnost vajec přepočítat a použít pak vhodný (větší)počet vajec menších.
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
Řádek 14: Řádek 14:
''Příklad přepočtu'': do dortu z 5 vajec velikosti A (300 g) musíme použít 6 vajec velikosti C.
''Příklad přepočtu'': do dortu z 5 vajec velikosti A (300 g) musíme použít 6 vajec velikosti C.


Při úpravě piškotového těsta na dorty a chlebíčky, ale též při úpravě těsta třeného, můžeme na každé 3 [[vejce]] přidat navíc 1 [[bílek]].
Při úpravě piškotového těsta na dorty a chlebíčky, ale též při úpravě těsta třeného, můžeme na každé 3 vejce přidat navíc 1 bílek.
 
Je třeba rovněž upozornit, že máslo uváděné v rozpočtech je běžné mlékárenské máslo, nikoliv máslo nízkoenergetické. Při úpravě moučníků je důležité dobře se seznámit s předpisem, zejména s výčtem a rozpočtem surovin, a všechny suroviny si připravit, odvážit a odměřit. Máslo a rostlině tuky používáme čerstvé. Mouku zásadně prosátou, protože jednak lépe kypří těsto, jednak máme jistotu, že není napadena škůdci. Také ostatní sypké přísady (krupici, moučkový cukr) prosejeme. Ovesné vločky před použitím přebereme. Moučkový cukr používáme zásadně jemně prosátý, bez hrudek, a přidáváme jej pouze do těsta, které neobsahuje tekutinu. Před zaděláváním těsta si také připravíme ochucovací přísady (hrozinky, mandle, oříšky, kůru z citrusů) a podle potřeby je očistíme, spaříme nebo opražíme, ustrouháme nebo umeleme. Před zaděláváním kynutého těsta nezapomeneme včas připravit kvásek. Droždí používáme buď čerstvé (nesmí být oschlé nebo s nepříjemným pachem), nebo sušené, které můžeme mít doma v zásobě jako kypřící prášky. Při použití sušeného droždí dbáme návodu výrobce na sáčku a záruční doby. Chceme-li do těsta použít citrónovou nebo pomerančovou kůru z čerstvých plodů, dbáme, aby nebyla z plodů chemicky ošetřených, a důkladně ji omyjeme teplou vodou. Připravíme si také potřebné nádobí (pánve na smažení těsta, pečicí plechy, formy apod.) a podle povahy těsta je vymastíme, vysypeme moukou atd.
Je třeba rovněž upozornit, že [[máslo]] uváděné v rozpočtech je běžné mlékárenské máslo, nikoliv máslo nízkoenergetické. Při úpravě moučníků je důležité dobře se seznámit s předpisem, zejména s výčtem a rozpočtem surovin, a všechny suroviny si připravit, odvážit a odměřit. Máslo a rostlině tuky používáme čerstvé. [[Mouku]] zásadně prosátou, protože jednak lépe kypří těsto, jednak máme jistotu, že není napadena škůdci. Také ostatní sypké přísady ([[krupici]], [[moučkový cukr]]) prosejeme. [[Ovesné vločky]] před použitím přebereme. [[Moučkový cukr]] používáme zásadně jemně prosátý, bez hrudek, a přidáváme jej pouze do těsta, které neobsahuje tekutinu. Před zaděláváním těsta si také připravíme ochucovací přísady ([[hrozinky]], [[mandle]], [[oříšky]], kůru z citrusů) a podle potřeby je očistíme, spaříme nebo opražíme, ustrouháme nebo umeleme. Před zaděláváním kynutého těsta nezapomeneme včas připravit kvásek. [[Droždí]] používáme buď čerstvé (nesmí být oschlé nebo s nepříjemným pachem), nebo sušené, které můžeme mít doma v zásobě jako kypřící prášky. Při použití sušeného droždí dbáme návodu výrobce na sáčku a záruční doby. Chceme-li do těsta použít [[citrónovou kůru]] nebo [[pomerančovou kůru]] z čerstvých plodů, dbáme, aby nebyla z plodů chemicky ošetřených, a důkladně ji omyjeme teplou vodou. Připravíme si také potřebné nádobí (pánve na smažení těsta, pečicí plechy, formy apod.) a podle povahy těsta je vymastíme, vysypeme moukou atd.


[[Category:Kuchařka a Recepty]]
[[Category:Kuchařka a Recepty]]
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na WikiFood Recepty:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)