Akce

Editace stránky Koření a semena

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:Korenia-a-semena.jpg|náhled|Koření a semena]]
[[Soubor:Korenia-a-semena.jpg|náhled|Koření a semena]]
Většina '''koření''' pochází z tropů. Jsou to sušené části aromatických rostlin - květy, semena, listy, kůra či kořeny. Jejich použití je prastaré a v historii lidstva sehrály významnou roli. Vysokou výnosnost koření potvrzuje fakt, že vlády zemí obchodujících s kořením zbohatly na daních, které se z něj platily.
Většina '''koření''' pochází z tropů. Jsou to sušené části aromatických rostlin - květy, semena, listy, kůra či kořeny. Jejich použití je prastaré a v historii lidstva sehrály významnou roli. Vysokou výnosnost koření potvrzuje fakt, že vlády zemí obchodujících s kořením zbohatly na daních, které se z něj platily.
=== Historie ===
Třebaže nemáme přesné údaje, domníváme se, že obchod s kořením, který procházel po nebezpečných karavanních stezkách z Číny, Indonésie, Indie a Cejlonu do východního Sředozemí, trval asi 5000 let. Nejoblíbenější byla stezka vedoucí přes Péšávar, průsmyk Khyber, Afghánistán a Persii až do Evropy. S kořením obchodovali Féničané, ale i Arabové a Římani, později Benátčané a Janované. Po pádu říše římské nastalo dlouhé období stagnace až do doby, kdy Portugalci objevili mořskou cestu na východ přes mys Dobré naděje, což vedlo ke konkurenčnímu boji mezi Portugalci, Nizozemci, Francouzi a Angličany.
Během staletých bojů o ovládnutí obchodu s kořením, kdy války pustošily a říše vznikaly a zanikaly, koření, např. [[muškátový oříšek]], [[hřebíček]], [[skořice]], [[pepř]], [[zázvor]], [[šafrán]] a z Nového světa [[nové koření]], [[oreláník]], [[vanilka]] a [[kakao]], se stále prodávalo. Kdysi mělo cenu zlata, dnes má odpovídající cenu. Vkusně balené do sáčků je k dostání v každém větším obchodě. Už nepochází jen z několika vzácných zdrojů; dnes snad neexistuje země, která by neprodukovala alespoň jedno vlastní koření.
Tradice používání koření vzešla z přírodního způsobu vaření v Indii, Číně a v jihovýchodní Asii, kde koření a bylinky jsou stále velmi vyhledávané. Koření původní v této oblasti, jako je [[zázvor]] a [[muškátový oříšek]], oživuje mdlou chuť rýže a zvýrazňuje chuť zeleniny, ryb, drůbeže a masa; v jihovýchodní Asii koření doplňuje ohnivé [[sambaly]] a kvašené [[rybí omáčky]] a různé druhy jsou základem velkého množství karí pokrmů připravovaných na celém kontinentu.
=== Kuření v kuchyni ===
Koření má i dnes stále široký okruh použití. Některé, jako [[pepř]], se používá výlučně do slaných jídel. Jiné, např. [[zázvor]], se může použít k pečení nebo přidat do nálevů k nakládání. [[Zázvor]] můžeme koupit čerstvý (zázvorový kořen) nebo sušený, který se před použitím musí máčet.
Sušená semena, kůra nebo kořeny pečením či smažením uvolňují vonné silice, a tak zvyšují chuť a vůni pokrmu. Po lehké tepelné úpravě se koření rozdrtí na jemno - podobně jako se kávová zrna nejdříve upraží a teprve potom umelou; tak se získá maximální vůně a chuť. Koření se může použít v celých kusem - do ''birianis'' a rizota můžete přidat kousky [[skořice]] nebo lze rýži ochutit celými [[hřebíčky]] a [[kardamomem]]. Koření se používá buď samostatně, tj. jeden druh do pokrmu, jako např. v Číně [[badyán]] k ochucení vepřového a hovězího masa či [[zázvor]] dodávající pikantní příchuť rybám a kuřatům, nebo v kombinaci - [[směs pěti koření]] se přidává k pečené sečuánské kachně. V Japonsku je oblíbenou chuťovou přísadou ''šimiči togaraši'', [[koření sedmi chutí]] či směs sedmi koření, prášek ze směsi chilli, ''sanšo'' (mleté palčivé listy pichlavého stromku zvaného [[japonský pepř]]), [[sezamových semen]], [[hořčičných semen]], [[řepkových semen]] a [[makových semen]] a sušené mandarinkové kůry.
Francouzská směs čtyř koření je další oblíbená kombinace. Základem je [[černý pepř]], [[muškátový oříšek]], [[hřebíček]] a [[skořice]], která někdy nahrazuje původní [[zázvor]]. Mnozí kuchaři dnes připravují do stolního mlýnku na koření směs [[nového koření]], [[bílého pepře]] a [[černého pepře]]. Umění smíchat správně jednotlivé druhy koření je zahaleno tajemestvím stejně jako receptury čaje, perfémů nebo likérů. Kuchaři obvykle vybírají ingredience podle osobní obliby.


[[Category:Koření a semena]]
[[Category:Koření a semena]]
[[Category:Nedokončeno]]
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na WikiFood Recepty:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)