Akce

Editace stránky Ocet

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
'''Ocet''' je vedlejší produkt kvašení s správně by se měl dělat z [[vína]] (anglický výraz pro ocet, ''vinegar'', pochází z francouzského ''vin aigre'', to znamená kyselé víno)
'''Ocet''' je potravinářská přísada a konzervační činidlo, jehož hlavní složkou je kyselina octová v koncentraci podle druhu octa od asi 4 do 18 % (nejčastější koncentrace je 8 %).


Ocet vzniká během přirozeného procesu, který zahrnuje dvojí kvašení, alkoholové a octové. K prvnímu dochází, když přírodní kvasinky (přítomné ve vzduchu nebo na [[ovoci]]) přeměňují [[cukr]] na alkohol. Potom výroce přidá ještě octové kvasinky, které jsou také přírodní. Silně se pomnoží a vytvoří dobře vyvinutý octový křís zvaný octová matka, který přeměňuje alkohol na kyselinu octovou, hlavní složku octa, a dovršuje tak druhý stupeň procesu, octové kvašení. (Pokud si obstaráte octový křís, můžete si ocet připravit sami.)
Potravinářský ocet se vyrábí oxidací tekutin obsahujících ethanol, například vinný ocet z vína. Během oxidace bakterie rodu Acetobacter oxidují za přítomnosti kyslíku ethanol na kyselinu octovou.  


=== Druhy octa ===
Ocet se v potravinářství užívá jednak ke konzervaci zeleniny, jednak jako okyselující součást pokrmů v řadě kuchyní světa. Byl takto používán již v antice. Pro své chuťové, konzervační, deodorační a čisticí vlastnosti je často nazýván pokladem domácnosti.
Intenzita kyseliny octové je jiná u každého typu octa: [[vinný ocet]] je silnější než [[sladový ocet]] nebo [[jablečný ocet]] a destilované octy nebo fortifikované octy jsou nejsilnější. Roztok kyseliny octové by měl být podle britských a amerických předpisů minimálně šestiprocentní u vinného octa a čtyřprocentní u ostatních druhů.


Regionální a národní odlišnosti ve výrobě octa závisejí na dostupných surovinách. Na Dálném východě se ocet vyrábí z [[rýžového vína]] a z [[ovoce]].
== Druhy octa ==
 
=== Ocet v kuchyni ===
Ocet se původně používal jen jako konzervační prostředek. Po čase se stal i cennou aromatickou přísadou k dochucení jídel.
 
Zajímavou a výraznou chuť dodávají pokrmům zvláště vinné octy s příchutí [[bylinek]], [[koření]] a [[ovoce]], jako je [[rozmarýna]], [[estragon]], [[kopr]], [[česnek]], [[chilli papričky]], [[feferonky]], [[citron]], [[maliny]], růžové lístky a [[fialky]]. Kuchaři mají k dispozici široký výběr octů, protože každý typ se hodí k jinému pokrmu. Obecně platí, že výběr octa záleží na zemi, odkud recept pochází: [[rýžový ocet]] se používá hlavně v čínských a japonských receptech a [[sladový ocet]] a anglických receptech.
 
Dobrá rada říká, že [[jablečný ocet]] nebo [[vinný ocet]] se může použit kdykoli; [[vinný ocet]], [[rýžový ocet]], [[sherry ocet]] nebo jakýkoli bylinkový ocet nejlépe na saláty a destilovaný, alkoholový nebo [[sladový ocet]] je vhodný pro nakládání.
 
== Související články ==
* [[Balsamicový ocet]]<br>
* [[Balsamicový ocet]]<br>
* [[Bylinkový ocet]]<br>
* [[Bylinkový ocet]]<br>
Řádek 27: Řádek 17:
* [[Sladový ocet]]<br>
* [[Sladový ocet]]<br>
* [[Vinný ocet]]
* [[Vinný ocet]]
== Reference ==
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Ocet Ocet] na české Wikipedii.''


[[Category:Ocet]]
[[Category:Ocet]]
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na WikiFood Recepty:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)
Citováno z „https://www.wikifood.cz/Ocet