Akce

Editace stránky Skořice

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
[[Koření]] z kůry některých druhů skořicovníků (''Cinnamomum''). Celkem je asi 100 druhů. Vždyzelené stromy nebo keře z čeledi vavřínovité.
Koření z kůry některých druhů skořicovníků (''Cinnamomum''). Celkem je asi 100 druhů. Vždyzelené stromy nebo keře z čeledi vavřínovité.


Nejcennější skořice se získává ze '''[[skořicovníku cejlonského]]''' (''Cinnamomum zeylanicum''), který roste v deštných pralesích na Cejlonu a na Malabarském pobřeží Indie. Pěstuje se hodně na plantážích. První úroda se sklízí dva až tři roky po výsadbě, nejkvalitnější je skořice z osmiletých keřů.
Nejcennější skořice se získává ze '''skořicovníku cejlonského''' (''Cinnamomum zeylanicum''), který roste v deštných pralesích na Cejlonu a na Malabarském pobřeží Indie. Pěstuje se hodně na plantážích. První úroda se sklízí dva až tři roky po výsadbě, nejkvalitnější je skořice z osmiletých keřů.


Již ve starověku se užívala skořice ze '''[[skořicovníku čínského]]''' (''Cinnamomum cassia''), který dodnes roste v jižní Číně a Barmě. Jeho kůra je hrubší než u skořicovníku cejlonského, z něhož pochází většina skořice dnes. Po usušení netvoří typické trubičky, ale pouze žlábkovité pruhy. Sbírají se i květy těsně po odkvětu. Suší se a destiluje se z nich [[skořicový olej]] užívaný k ochucování čokolád, likérů a podobně.
Již ve starověku se užívala skořice ze skořicovníku čínského (''Cinnamomum cassia''), který dodnes roste v jižní Číně a Barmě. Jeho kůra je hrubší než u skořicovníku cejlonského, z něhož pochází většina skořice dnes. Po usušení netvoří typické trubičky, ale pouze žlábkovité pruhy. Sbírají se i květy těsně po odkvětu. Suší se a destiluje se z nich [[skořicový olej]] užívaný k ochucování čokolád, likérů a podobně.


== Související články ==
== Související články ==
Řádek 9: Řádek 9:
* [[Skořice kasiová]]
* [[Skořice kasiová]]


[[Category:Koření a semena]]
[[Category:Bylinky, koření a semena]]
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na WikiFood Recepty:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)