Akce

Editace stránky Žito

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
'''Žito''' (''Secale'') je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých (Poaceae) s přibližně 12 druhy. Kulturní druh, [[žito seté]], je [[obilnina]] pěstovaná na polích za účelem zisku zrna, ze kterého se vyrábí potraviny pro lidi a krmiva pro zvířata. Pěstuje se též jako pícnina či meziplodina. Společně s [[pšenicí]], [[kukuřicí]] a [[ječmenem]] je to jedna z nejrozšířenějších [[obilnin]] nejenom v mírném pásu; na rozdíl od [[pšenice]] je ale o trochu odolnější, takže snese i pěstování ve vyšších polohách. Zrno se používá na [[chlebovou mouku]], jako náhražka kávy ([[melta]]), k výrobě perníků, jako krmivo či se z něho vyrábí alkohol ([[gin]]). Žito obsahuje [[lepek]]. Křížením žita a pšenice vznikl mezidruhový kříženec tritikále zvaný žitovec. Žito není opylováno hmyzem, ale větrem.
'''Žito''' (''Secale'') je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých (Poaceae) s přibližně 12 druhy. Kulturní druh, [[žito seté]], je [[obilonina]] pěstovaná na polích za účelem zisku zrna, ze kterého se vyrábí potraviny pro lidi a krmiva pro zvířata. Pěstuje se též jako pícnina či meziplodina. Společně s [[pšenicí]], [[kukuřicí]] a [[ječmenem]] je to jedna z nejrozšířenějších [[obilnin]] nejenom v mírném pásu; na rozdíl od [[pšenice]] je ale o trochu odolnější, takže snese i pěstování ve vyšších polohách. Zrno se používá na [[chlebovou mouku]], jako náhražka kávy ([[melta]]), k výrobě perníků, jako krmivo či se z něho vyrábí alkohol ([[gin]]). Žito obsahuje [[lepek]]. Křížením žita a pšenice vznikl mezidruhový kříženec tritikále zvaný žitovec. Žito není opylováno hmyzem, ale větrem.


Starší český název žita je rež, často se s ním lze setkat ve formě přídavného jména režný.
Starší český název žita je rež, často se s ním lze setkat ve formě přídavného jména režný.
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na WikiFood Recepty:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)