Akce

Editace stránky Eidam

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
'''Eidam''' (výslovnost „ejdam“ nebo „ajdam“; český název prostřednictvím němčiny pochází z nizozemského Edammer kaas, angl. Edam cheese, něm. Edamer, rus. эдам nebo эдамер) je mírně nasládlý polotuhý původně plnotučný [[sýr]] vyráběný z pasterovaného kravského mléka, původem z nizozemského města Edam.
Eidam má jemnou, nepříliš slanou chuť. Ve srovnání s jinými sýry je téměř bez zápachu. Barva eidamu je nažloutlá, přílišná bledost ukazuje na nedostatečnou zralost. Doba zrání eidamu se pohybuje od čtyř týdnů až po deset měsíců. Delší dobou zrání lze docílit vyšší trvanlivosti. Obsah tuku v sušině bývá 40 % nebo 45 %. Eidam s nižším obsahem tuku (20 % či 30 %) je považován za české specifikum, avšak je vhodný ke smažení (v tzv. trojobalu, ze kterého se neroztéká, oproti pravému plnotučnému – dál viz smažený sýr neboli smažák). Obsah sušiny v eidamu by měl být 52 % (u 30 % obsahu tuku) či 56 % (u 45 % obsahu tuku).
== Název ==
Název eidam je odvozen od jména přístavního městečka Edam u jezera IJsselmeer v provincii Severní Holandsko (Noord Holland). Česká podoba slova eidam pochází zřejmě z německé podoby názvu města.
== Historie ==
Ve 14. až 18. století byl eidam nejoblíbenějším sýrem, zejména při lodních plavbách a v koloniích, a to hlavně z toho důvodu, že dlouho vydržel a nekazil se. Vyráběl se ve tvaru koule a balen býval do červeného voskového obalu.
== Produkce ==
Největším světovým producentem eidamu je mezinárodní společnost Friesland Foods sídlící v Nizozemsku.
Nizozemský eidam je vyráběn v několika tvarových variantách:
* Baby edam: 0,8–1,2 kg, koule
* Edam: 1,7–2,5 kg, koule
* Commisiekaas (komisní sýr, dvojitý edam): 3–4,5 kg, koule
* Middlebare edam (kořeněný kmínem): 2,5–4,5 kg, hranol
* Edam blokový: až 12 kg, blok
== Reference ==
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Eidam Eidam] na české Wikipedii.''
[[Category:Sýry (suroviny)]]
[[Category:Sýry (suroviny)]]
[[Category:Nedokončeno]]
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na WikiFood Recepty:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)