Akce

Eidam

Z WikiFood Recepty

Eidam (výslovnost „ejdam“ nebo „ajdam“; český název prostřednictvím němčiny pochází z nizozemského Edammer kaas, angl. Edam cheese, něm. Edamer, rus. эдам nebo эдамер) je mírně nasládlý polotuhý původně plnotučný sýr vyráběný z pasterovaného kravského mléka, původem z nizozemského města Edam.

Eidam má jemnou, nepříliš slanou chuť. Ve srovnání s jinými sýry je téměř bez zápachu. Barva eidamu je nažloutlá, přílišná bledost ukazuje na nedostatečnou zralost. Doba zrání eidamu se pohybuje od čtyř týdnů až po deset měsíců. Delší dobou zrání lze docílit vyšší trvanlivosti. Obsah tuku v sušině bývá 40 % nebo 45 %. Eidam s nižším obsahem tuku (20 % či 30 %) je považován za české specifikum, avšak je vhodný ke smažení (v tzv. trojobalu, ze kterého se neroztéká, oproti pravému plnotučnému – dál viz smažený sýr neboli smažák). Obsah sušiny v eidamu by měl být 52 % (u 30 % obsahu tuku) či 56 % (u 45 % obsahu tuku).

Název[editovat]

Název eidam je odvozen od jména přístavního městečka Edam u jezera IJsselmeer v provincii Severní Holandsko (Noord Holland). Česká podoba slova eidam pochází zřejmě z německé podoby názvu města.

Historie[editovat]

Ve 14. až 18. století byl eidam nejoblíbenějším sýrem, zejména při lodních plavbách a v koloniích, a to hlavně z toho důvodu, že dlouho vydržel a nekazil se. Vyráběl se ve tvaru koule a balen býval do červeného voskového obalu.

Produkce[editovat]

Největším světovým producentem eidamu je mezinárodní společnost Friesland Foods sídlící v Nizozemsku.

Nizozemský eidam je vyráběn v několika tvarových variantách:

  • Baby edam: 0,8–1,2 kg, koule
  • Edam: 1,7–2,5 kg, koule
  • Commisiekaas (komisní sýr, dvojitý edam): 3–4,5 kg, koule
  • Middlebare edam (kořeněný kmínem): 2,5–4,5 kg, hranol
  • Edam blokový: až 12 kg, blok

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Eidam na české Wikipedii.