Akce

Kategorie

Editace stránky Vejce

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
'''Vejce''' jsou cennou potravou, protože obsahují plnohodnotné bílkoviny a nerostné látky, jako fosfor, vápník, železo a hořčík. [[Žloutek]] obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B1, menší množství vitamínu D, též tuk, lecitin a cholesterol.
[[Category:Kuchařka]]
V naší kuchyni jsou vejce výhodným materiálem pro přípravu rychlých pokrmů, například omelet, v mnoha kombinacích se zeleninou, masem i sýrem. Na tyto pokrmy používáme zásadně vajec čerstvých.
 
Čerstvá vejce poznáme při prosvícení, nebo uděláme jednoduchou zkoušku ponořením vejce buď do vody, nebo ještě lépe do 10 % roztoku kuchyňské soli:
* čerstvá vejce v tomto roztoku klesají ke dnu nádoby, protože neobsahují vzduchovou bublinu,
* vejce 3 až 7 dní stará se v roztoku vznášejí,
* vejce starší než 7 dnů vyplavou na povrch.
 
Při úpravě některých pokrmů používáme pouze žloutky. Bílky uložíme v chladničce ve sklenici. Pokryjeme ji kouskem kartónu, na který poznamenáme počet uložených bílků. Obvykle z nich připravujeme krémy na moučníky a známe-li počet nastřádaných bílků, máme usnadněnou práci. v bílcích obalujeme také maso a zeleniny určené ke smažení a spojujeme jimi mleté maso. Důležité je správně oddělit bílek od žloutků. Proto rozklepnutí skořápky nožem nebo o hranu nádoby nesmí být příliš hluboké, aby nepoškodilo obal žloutků. Pro začátečnice lze doporučit oddělovač bílků, který se podobá cedníčku na čaj. Jeho postranními otvory bílek steče do nádoby a žloutek zůstane v cedníčku. Vždy je nutno jednotlivá vejce rozklepnout nad prázdným šálkem, aby nám rozteklý žloutek nepokazil předchozí bezvadné bílky, nebo špatné vejce neznehodnotilo ostatní suroviny. Žloutky, použijeme-li je hned, ponecháváme v půlkách skořápek postavených ve stojánku na vejce. Při větším množství (při zpracování těsta apod.) je dáme do mísy a bílky do šlehače.
 
K přípravě některých pokrmů potřebujeme často pouze vařené žloutky. Vaříme je ve vymaštěném hrnečku, který dobře přikryjeme třeba Alobalem a dáme do vodní lázně, která smí sahat jen do poloviny nádobky, aby voda nenastříkala dovnitř. Doba varu je 10 až 12 minut.
 
* [[Vaření vajec]]
* [[Příprava vajec na tuku]]
 
[[Category:Kuchařka a Recepty]]
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na WikiFood Recepty:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)