Akce

Pelyněk: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

(Založena nová stránka s textem „Category:Koření“)
 
Bez shrnutí editace
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
[[Category:Koření]]
[[Soubor:Pelynek.jpg|náhled|Pelyněk]]
'''Pelyněk''' (''Artemisia'') je rod rostlin z čeledi hvězdnicovitých kde přísluší do podčeledi Asteroideae. Rostliny tohoto rozsáhlého rodu, čítajícího asi 550 druhů, se vyskytují hlavně v mírném a subtropickém pásu na severní polokouli, rostou hlavně ve stepních až polopouštních oblastech. Jednotlivé druhy se nacházejí také v Jižní Americe, jižní Africe, Austrálii i Tichomoří. V přírodě České republiky se vyskytuje 17 druhů.
 
Rostliny rodu pelyněk jsou většinou bohaté na hořčiny, hlavně artemisin, artemisinin, artabsin a dimerní absinthin. V olejových žlázkách listů, lodyh i květů bývají monoterpenické nebo seskviterpenické silice jako thujon, thujylalkohol, kafr, 1,8-cineol a dále jsou přítomny třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy luteolin a apigenin a kumariny. V minulosti měly některé rostliny pelyňku velký význam jako léčivky nebo [[koření]], případně se jejich výtažků používalo k dochucení vín a likérů (vermut, absint). V současnosti je používání těchto dráždivých látek v potravinářství omezeno. Jejich obsah je u jednotlivých druhů pelyňku rozdílný a závisí také na půdě ve které rostou i na ročním období.
 
[[Category:Bylinky]]

Aktuální verze z 19. 2. 2022, 09:29

Pelyněk

Pelyněk (Artemisia) je rod rostlin z čeledi hvězdnicovitých kde přísluší do podčeledi Asteroideae. Rostliny tohoto rozsáhlého rodu, čítajícího asi 550 druhů, se vyskytují hlavně v mírném a subtropickém pásu na severní polokouli, rostou hlavně ve stepních až polopouštních oblastech. Jednotlivé druhy se nacházejí také v Jižní Americe, jižní Africe, Austrálii i Tichomoří. V přírodě České republiky se vyskytuje 17 druhů.

Rostliny rodu pelyněk jsou většinou bohaté na hořčiny, hlavně artemisin, artemisinin, artabsin a dimerní absinthin. V olejových žlázkách listů, lodyh i květů bývají monoterpenické nebo seskviterpenické silice jako thujon, thujylalkohol, kafr, 1,8-cineol a dále jsou přítomny třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy luteolin a apigenin a kumariny. V minulosti měly některé rostliny pelyňku velký význam jako léčivky nebo koření, případně se jejich výtažků používalo k dochucení vín a likérů (vermut, absint). V současnosti je používání těchto dráždivých látek v potravinářství omezeno. Jejich obsah je u jednotlivých druhů pelyňku rozdílný a závisí také na půdě ve které rostou i na ročním období.