Akce

Pepř sečuánský: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Sečuánský pepř''' (nebo také '''červený pepř'''). Silně aromatické plody se používají buď celé nebo drcené. Před přidáním do pokrmů se většinou praží. Je to jedno z nejstarších a nejoblíbenějších koření čínské kuchyně.
[[Soubor:Pepr-secuansky.jpg|náhled|Pepř sečuánský]]
'''Pepř sečuánský''' (nebo také '''červený pepř''' či '''fagara''') je název pro druh koření. Jedná se o jednosemenné tobolky druhu ''Zanthoxylum piperitum'' z čeledi routovité (''Rutaceae'').


[[Category:Koření]]
Je to jedno z nejstarších čínských koření. Má několik různých názvů, např. '''fagara'''. Nejde o pepř, ale o sušené tobolky keře s názvem žlutodřev peprný, tedy '''sečuánský pepř''' - obsahuje silici palčivé chuti. Je to značně aromatické koření. Sečuánský pepř je ostrý úplně jiným způsobem než [[chilli]] nebo [[klasický pepř]]. Je výborný jako náhrada pepře, protože má pepřovou chuť, ale nemá pepřovou ostrost. V Číně si opraženým drceným sečuánským pepřem koření zelený čaj. Používá se do [[čínské směsi pěti koření]] a do orientálních pokrmů.
 
Silně aromatické plody se používají buď celé nebo drcené. Před přidáním do pokrmů se většinou praží. Je to jedno z nejstarších a nejoblíbenějších koření čínské kuchyně.
 
== Reference ==
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Pepř_sečuánský Pepř sečuánský] na české Wikipedii.''
 
[[Category:Koření a semena]]

Aktuální verze z 5. 3. 2022, 07:51

Pepř sečuánský

Pepř sečuánský (nebo také červený pepř či fagara) je název pro druh koření. Jedná se o jednosemenné tobolky druhu Zanthoxylum piperitum z čeledi routovité (Rutaceae).

Je to jedno z nejstarších čínských koření. Má několik různých názvů, např. fagara. Nejde o pepř, ale o sušené tobolky keře s názvem žlutodřev peprný, tedy sečuánský pepř - obsahuje silici palčivé chuti. Je to značně aromatické koření. Sečuánský pepř je ostrý úplně jiným způsobem než chilli nebo klasický pepř. Je výborný jako náhrada pepře, protože má pepřovou chuť, ale nemá pepřovou ostrost. V Číně si opraženým drceným sečuánským pepřem koření zelený čaj. Používá se do čínské směsi pěti koření a do orientálních pokrmů.

Silně aromatické plody se používají buď celé nebo drcené. Před přidáním do pokrmů se většinou praží. Je to jedno z nejstarších a nejoblíbenějších koření čínské kuchyně.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Pepř sečuánský na české Wikipedii.