Akce

Brambory

Z WikiFood Recepty

(přesměrováno z Brambor)

Brambory jsou hlízy rostliny z čeledi lilkovitých. Pohcázejí z Jižní Ameriky, ale v současnosti se pěstují na celém světě, a to v mnoha odrůdách. Bílé jsou lepší na vaření a smažení, červené na pečení.

Potravina původem z Ameriky byla nejprve luxusní květinou. Postupně však domala změn přes drahou potravinu až k potravě chudých.

Bramborové hlízy obsahují vlákninu, vitamín C, draslík, fosfor a další látky. Z tohoto důvodu je lze doporučit zařazovat do jídelníčku denně. Mějme však na paměti, že obsah jednotlivých látek se mění v závislosti na roční době, například skladováním pochopitelně dochází ke změnám. Nové brambory se svým složením liší od pozdních.

Brambory můžeme upravovat na tolik způsobů, že je můžeme podávat při většině zdravotních potíží. Jedinou výjimku činí onemocnění ledvin, pokud lékař doporučí omezit příjem fosforu. V tomto případě je možné brambory konzumovat jen zcela omezeně a v minimálním množství. Diabetici si musejí být vědomi obsahu sacharidů v bramborách a jejich množství upravit podle své povolené dávky.

Nejšetrnější úpravou je vaření, doplněné případně mechanickým zpracováním - například vařené prolisované brambory. Nejhůře stravitelné a z hlediska zdraví naprosto nevhodné jsou všechny smažené úpravy (chipsy, hranolky, smažené brambůrky, krokety), které dokážou ze zdravé potraviny udělat pokrm nezdravý.

Brambory můžeme upravit na nekonečné množství způsobů - ve sladké i slané podobě - a troufám si říct, že patří k potravinám, které se nepřejí.

Přečtěte si rovněž Brambory - užitečné rady při vaření.

Související články[editovat]