Akce

Cípal hlavatý: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

(Založena nová stránka s textem „Category:Ryby a plody moře Category:Nedokončeno“)
 
Bez shrnutí editace
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Cípal hlavatý''' (''Mugil cephalus'') je paprskoploutvá ryba, která se vyskytuje v teplých mořích celého světa (v Atlantiku tvoří severní hranici jejího rozšíření Biskajský záliv a pobřeží Nového Skotska, byla také uměle vysazena v Kaspickém moři). Obývá převážně kontinentální šelf do hloubky 120 metrů, jako euryhalinní druh proniká také na dolní toky řek. Zdržuje se často v blízkosti přístavů, kde dokáže tolerovat i značně znečištěnou vodu. V období rozmnožování migruje na otevřené moře.
Cípal hlavatý se upravuje smažením nebo pečením, obvykle s citrusy, [[česnekem]], [[zeleninou]] a [[bramborami]], může se také vyudit. Vyhlášenou delikatesou jsou jeho nasolené a usušené jikry, známé v Itálii jako ''bottarga'' a v Japonsku pod označením ''karasumi''.
== Reference ==
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Cípal_hlavatý Cípal hlavatý] na české Wikipedii.''
[[Category:Ryby a plody moře]]
[[Category:Ryby a plody moře]]
[[Category:Nedokončeno]]

Aktuální verze z 12. 6. 2019, 10:09

Cípal hlavatý (Mugil cephalus) je paprskoploutvá ryba, která se vyskytuje v teplých mořích celého světa (v Atlantiku tvoří severní hranici jejího rozšíření Biskajský záliv a pobřeží Nového Skotska, byla také uměle vysazena v Kaspickém moři). Obývá převážně kontinentální šelf do hloubky 120 metrů, jako euryhalinní druh proniká také na dolní toky řek. Zdržuje se často v blízkosti přístavů, kde dokáže tolerovat i značně znečištěnou vodu. V období rozmnožování migruje na otevřené moře.

Cípal hlavatý se upravuje smažením nebo pečením, obvykle s citrusy, česnekem, zeleninou a bramborami, může se také vyudit. Vyhlášenou delikatesou jsou jeho nasolené a usušené jikry, známé v Itálii jako bottarga a v Japonsku pod označením karasumi.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Cípal hlavatý na české Wikipedii.