Akce

Pepř růžový

Z WikiFood Recepty

(přesměrováno z Pepře růžového)
Pepř růžový

Pepř růžový jsou sušené červené plody pepřovce obecného (Schinus molle L.) neboli pirulu. Používají se jako koření a v tradiční medicíně. Pepřovec obecný je strom z čeledi ledvinovníkovité, vysoký až 15 m. Pochází z Peruánských And odkud se rozšířil do suchých subtropů po celém světě.

Plody, které mají palčivou chuť se používají stejně jako pepř ke koření pokrmů. Aromatické části rostliny, zejména listy jsou užívány v tradiční medicíně jako antibakteriální a antiseptický prostředek. V současné době se prokázaly i účinky antidepresivní, v lidovém léčitelství se používají například jako prostředek při bolesti zubů. V dřívějších dobách se používaly i jako dochucovadlo do tradičního alkoholického nápoje chihca.

Zajímavosti[editovat]

Při přípravě jídel se též setkáváme s barevným pepřem což je směs pepře černého, pepře bílého, pepře zeleného a pepře růžového. Bobule pepře růžového, nebo i jiné části rostliny mohou být jedovaté pro některé živočichy, například drůbež nebo prasata a existují dokonce případy zvracení a průjmů u dětí, které jej požily.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Pepř růžový na české Wikipedii.