Akce

Obiloviny

Z WikiFood Recepty

Verze z 27. 7. 2019, 08:51, kterou vytvořil Editor (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Obilí, '''obiloviny''' také cereálie slouží především k lidské výživě. Obilovina ve formě obilky představuje hlavní produkt obilni…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Obilí, obiloviny také cereálie slouží především k lidské výživě. Obilovina ve formě obilky představuje hlavní produkt obilnin. Zrna se užívají buďto celá (rýže, žito, ječmen, oves), broušená, to jest částečně nebo úplně zbavena obalu zrna (kroupy, bílá rýže), anebo rozemletá (celozrnná mouka – rozemleté celé zrno, vločky (nejen ovesné), krupky, bílá mouka nebo krupice). Zrno obsahuje zejména škrob, minerály, vitamíny, oleje a vlákniny. Zrna se také zkrmují přímo.

Cereálie, neboli obiloviny, se dělí na celozrnné a necelozrnné.

Výhodou celozrnných cereálií je z výživového hlediska vyšší obsah cenných látek, které pocházejí z obalové vrstvy - otruby a ze zárodku neboli klíčku. Při klasickém zpracování zrna se totiž používá vymílací proces, při kterém se odstraní obalové vrstvy i klíček. Do výsledného produktu se pak dostává pouze jedna část zrna označovaná jako endosperm, který v zrnu představuje zásobárnu energie (pro růst zárodku nové rostlinky). Tímto postupem je však mouka ochuzena o řadu důležitých vitamínů, minerálů a jiných cenných živin obsažených v ostatních částech zrna. Rafinace také obvykle odstraní z potraviny většinu vlákniny.

Název cereálie je odvozen od římské bohyně Cerery.

Celozrnné cereálie obsahují všechny tři části zrna

  • Vitamíny skupiny B - Thiamin, niacin, riboflavin, kyselina pantothenová
  • Minerální látky - železo, zinek, jód, měď, mangan, vápník, draslík, hořčík
  • Antioxidanty - Selen, vitamín E, fytochemikálie
  • Při zpracovávání celozrnné mouky se naopak melou všechny části zrna. Potraviny v nerafinovaném stavu obsahují vyšší množství vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů.