Akce

Semena hořčice

Z WikiFood Recepty

(přesměrováno z Hořčičná semena)

Hořčice (Brsassica spp.), semena pro koření patří třem rostlinám z čeledi brukvovitých. Černá mají ostřejší příchuť než bílá; prášek je směsí obou.

  • černá hořčičná semena (Brassica nigra juncea)
  • bílá hořčičná semena (Brassica alba)

Použití[editovat]

Hlavní využití mají mletá semena při výrobě mnoha druhů hořčice. Celá semena se používají zejména při konzervaci zeleniny (zelí, červená řepa, okurky) a ryb. Lze je použít i při přípravě základů pokrmů na oleji (např. pod těstoviny).

Způsobuje prokrvení zažívacího traktu, tím urychluje trávení a látkovou výměnu. Doporučuje se při špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči. Nehodí se při zánětech žaludku. Používá se i při kornatění cév, proti vysokému krevnímu tlaku. Používá se i v lékařství – placka z rozemleté hořčice s moukou tiší revmatické bolesti.

Celá hořčičná semena voní jen velmi málo - teprve po rozdrcení či semletí a promíchání s vodou či navlhčení se uvolní jejich ostré aroma a řízná chuť. Voda totiž aktivuje enzym obsažený v hořčičných semenech. Tento enzym pak reaguje s ostatními obsaženými látkami a výsledkem je éterický olej s charakteristickou chutí a vůní.

Obsahují glukosinolát (hořčičný glykosid) sinalbin.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Hořčičné semínko na české Wikipedii.