Akce

Sůl

Z WikiFood Recepty

(přesměrováno z Solí)

Chlorid sodný (NaCl) je chemická sloučenina běžně známá pod označením kuchyňská sůl nebo ještě častěji jen jako sůl. V přírodě se vyskytuje v podobě nerostu halitu, známého též pod názvem sůl kamenná. Jedná se o velmi důležitou sloučeninu potřebnou pro životní funkce většiny organismů.

Kamenná sůl se čistí podobně jako mořská sůl - převaří se a solanka se nechá vykrystalizovat do různého stupně jemnosti; získává se tak kuchyňská sůl a stolní sůl.

Jodizovaná sůl[editovat]

Kuchyňská sůl běžně prodávaná v obchodech s potravinami. Ze zdravotních důvodů jodizovaná: je do ní přidáváno malé množství jódu ve formě jodidu nebo jodičnanu draselného. Tímto opatřením je zabezpečeno, aby v populaci nevznikal deficit jódu, který by mohl být příčinou řady zdravotních poruch, především dysfunkce štítné žlázy. Nadměrná konzumace soli však zdraví škodí. Doporučená denní dávka je přibližně 5g soli (cca 2g sodíku).

Varianty soli[editovat]

Mořská sůl[editovat]

Mořská sůl se získává odpařováním mořské vody s koncentrovanou salinitou v mělkých přílivových prohloubeninách přirozeným účinkem slunečního tepla. Filtruje se a nechá prohřát, odpaří se, až sůl vykrystalizuje do čistoty.

Kuchyňská sůl[editovat]

Kuchyňská sůl, neboli rafinovaná kamenná sůl se používá pro nakládání nebo nasolování masa.

Ochucená sůl[editovat]

Česneková sůl, celerem, bylinkami nebo směsí koření je výbornou a častou chuťovou přísadou.

Posypová sůl[editovat]

Posypová sůl je hrubá krystalická sůl, není vhodná pro konzumování.

Speciální sůl[editovat]

Speciální sůl se v současné době těží v Mexickém zálivu, kde je mimořádné ložisko soli, která tvoří pravidelné ploché vločky zvláště vhodné na posypání preclíků.