Toggle menu
10,3 tis.
166
13,8 tis.
89,6 tis.
WikiFood Recepty
Toggle preferences menu
Toggle personal menu
Nejste přihlášen(a)
Your IP address will be publicly visible if you make any edits.

Koblihy I.

Z WikiFood Recepty
Verze z 15. 9. 2025, 01:43, kterou vytvořil Editor (diskuse | příspěvky) (strukturované shrnutí receptu)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Koblihy I.
Recept na koblihy
Porce4
KategorieKoblihy‎
Ingredience
500 g polohrubé mouky
60 g másla
6 žloutků
3 lžíce moučkového cukru
40 g droždí
1 šálek mléka
1 lžička cukru
1/4 l mléka
2 lžíce rumu
vanilka
citrónová kůra
sůl
asi 750 g ztuženého tuku na smažení
Postup
1. # Připravíme kvásek ze šálku mléka, lžičky cukru a droždí.
2. V míse nahřejeme mouku a osolíme ji.
3. V kotlíku v páře šleháme žloutky, cukr, citrónovou kůru a vanilku, až vznikne hustá pěna.
4. Pak tuto pěnu smícháme s mlékem a droždím, přidáme k mouce, přilijeme rozehřáté vychladlé máslo, rum a vypracujeme středně husté těsto.
5. Hned je vyválíme na vále na plát asi 3/4 cm vysoký a tvořítkem naznačíme kolečka.
6. Přesně do středu koleček dáme kousky meruňkové nebo malinové zavařeniny a druhým, stejně vysokým plátem těsto přikryjeme.
7. Kolem marmelády, která je pod těstem dobře znatelná, těsto prsty přitiskneme a vykrojíme koblihy.
8. Můžeme také místo plátem těsto pokrýt marmeládu vykrájenými kolečky, která dobře při okrajích přitiskneme a znovu vykrojíme.
9. Vykrojené koblihy klademe na plechy pokryté pomoučeným ubrouskem, zakryjeme a necháme zvolna dobře vykynout; pak je obrátíme a necháme kynout po druhé straně.
10. Z vykynutých koblih štětcem ometeme mouku (aby nepěnil tuk) a klademe je do kastrolu, do hluboké vrstvy horkého tuku, vrchní stranou dolů.
11. Nesmí jich být mnoho, musí v tuku volně plavat.
12. Smažíme je zvolna, nejdříve přikryté a po obrácení dosmažíme bez poklice.
13. Hotové klademe na papírové ubrousky, aby tuk okapal.

Ingredience pro 4 osoby

Postup

  1. Připravíme kvásek ze šálku mléka, lžičky cukru a droždí. V míse nahřejeme mouku a osolíme ji. V kotlíku v páře šleháme žloutky, cukr, citrónovou kůru a vanilku, až vznikne hustá pěna. Pak tuto pěnu smícháme s mlékem a droždím, přidáme k mouce, přilijeme rozehřáté vychladlé máslo, rum a vypracujeme středně husté těsto. Hned je vyválíme na vále na plát asi 3/4 cm vysoký a tvořítkem naznačíme kolečka. Přesně do středu koleček dáme kousky meruňkové nebo malinové zavařeniny a druhým, stejně vysokým plátem těsto přikryjeme. Kolem marmelády, která je pod těstem dobře znatelná, těsto prsty přitiskneme a vykrojíme koblihy. Můžeme také místo plátem těsto pokrýt marmeládu vykrájenými kolečky, která dobře při okrajích přitiskneme a znovu vykrojíme. Vykrojené koblihy klademe na plechy pokryté pomoučeným ubrouskem, zakryjeme a necháme zvolna dobře vykynout; pak je obrátíme a necháme kynout po druhé straně. Z vykynutých koblih štětcem ometeme mouku (aby nepěnil tuk) a klademe je do kastrolu, do hluboké vrstvy horkého tuku, vrchní stranou dolů. Nesmí jich být mnoho, musí v tuku volně plavat. Smažíme je zvolna, nejdříve přikryté a po obrácení dosmažíme bez poklice. Hotové klademe na papírové ubrousky, aby tuk okapal.

Poznámka

  • Koblihy klesají ke dnu a neutvoří se světlé proužky, dáme-li do nich příliš mnoho marmelády. Koblihy se při smažení naklánějí, není-li marmeláda přesně uprostřed.