Akce

Citronová tráva

Z WikiFood Recepty

Citronova-trava.jpg

Citronela (citronová tráva) je tropická tráva, typická pro thajskou kuchyni. Přidává se nejen do polévek, omáček, masitých a rybích pokrmů, ale také k přípravě osvěžující koupele.

Název Citronela zahrnuje několik druhů trav, které se vyznačují příjemnou citronovou chutí díky obsahu vonných silic. Pocházejí z jihovýchodní Asie, kde místy nahrazují citrusové plody. Jsou k dostání jako prášek s názvem sereh, který je výborný k ochucení salátů, rybích pokrmů a polévek. V Thajsku i na dalších místech jihovýchodní Asie se používají k ochucení rybích pokrmů také vonné listy mauricijské papedy (Citrus hystrix).

Citronová tráva (latinsky Cymbopogon citratus, anglicky lemon grass) česky správně voňatka citronová je statná, vytrvalá tropická tráva z čeledi lipnicovitých. Pochází z jihovýchodní Asie, ale hojně se pěstuje i v Africe, Americe a Austrálii. Rod Cymbopogon zahrnuje přes 30 druhů.

Lidové názvy[editovat]

Citronela, Heong Man, seréh (indonéský název).

Využití[editovat]

Citronová tráva se využívá do kosmetických přípravků, k výrobě parfémů, solí do koupele, esenciálních olejů či k přípravě lahodného citronového čaje. V asijské kuchyni se používá k dochucování pokrmů. Do jídel se obvykle využívají cibulovité konce trávy, které se nakrájí na plátky. Tužší stonky jsou používány jako koření. Obvykle se citronová tráva kombinuje s česnekem, koriandrem, paprikou či šalotkou. Lze ji využít v čerstvém, zmraženém i sušeném stavu, výrazné citronové aroma tím neztrácí. Je také přidávána do vonných tyčinek, protože odpuzuje hmyz.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Voňatka citronová na české Wikipedii.