Akce

Květák

Z WikiFood Recepty

Květák (Brassica oleracea spp.) je aristokrat mezi brukvemi, pěstoval se nejdřív na Středním východě, v Evropě je znám od 13. století. Jeho silně zdužnatělé květenství se konzumuje syrové nebo krátce povařené, často se podává zapečený s bešamelem nebo smažený.

Květák je nejvýznamnější kuchyňskou zeleninou. Krátká vegetační doba ho přímo předurčuje k pěstování na zahrádkách.

Krom toho zbylá část rostliny slouží jako hnojivo, protože se s ní vrací do půdy velké množství organické hmoty. Květáku se velmi dobře daří, pokud ho sázíte s bramborami či červenou řepou. Pokud ho hodně zaléváte a ještě nezrálé růžice chráníte před sluncem (jinak zežloutnou), dočkáte se křehkých plodů vynikající chuti.

Květák naší nejoblíbenější zeleninu můžeme připravovat na mnoho způsobů. Kupujeme pouze jakostní květák čerstvý, nezvadlý, s pevnou růžicí. Z takového květáku můžeme použít všechny okolní listy, které vaříme s růžicí.

Květákové růžice je nutno před vařením zbavit hmyzu namočením růžic na 1/2 hodiny do slané vody. Květák vaříme také rozebraný na jednotlivé růžičky, vaříme-li jej dohromady s jinou zeleninou. Zásadně květák nekrájíme na čtvrtky.