Akce

Pórek

Z WikiFood Recepty

Pór (Allium porrum) je zimní zeleninou původem z Evropy. Je k dispozici od podzimu do jara. Není tak štiplavý jako cibule kuchyňská nebo šalotka; podává se dušený s omáčkou, gratinovaný, zapékaný nebo vařený v polévce.

Waleská cibule (Allium fistulosum) nepochází z Walesu, ale ze Sibiře, má malé cibulky podobné póru a nať s jemnou chutí; používá se k ochucení dušeného pokrmu.

  • Pórek stejně jako veškerá cibulová zelenina obsahuje velké množství antibiotických látek. Tyto látky snižují hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak a pročišťují ledviny. Pórek obsahuje vitamín P a C, dále minerální látky a éterické oleje, které příznivě ovlivňují tvorbu žaludečních šťáv a trávení. Podává se dušený s omáčkou, gratinovaný, zapékaný nebo vařený v polévce. Chutná i zasyrova.

Pór připravujeme jako samostatný pokrm podobně jako chřest. Odstraníme pouze vrchní listy, které bývají většinou poškozené, volné listy Odkrojíme kousek nad dělením. Pak pór podélně rozkrájíme listy poněkud rozvolníme a pod tekoucí vodou dobře opereme, aby se vyplavil všechen písek a zem.