Akce

Arašídové máslo

Z WikiFood Recepty

Arašídové máslo je potravina pocházející z USA, běžně také v prodeji v obchodech v České republice. Jedná se o béžový krém husté konzistence, který je v ideálním případě složen pouze z arašídů, levnější varianty obsahují různé ztužené rostlinné tuky a oleje. Většina arašídových másel obsahuje sůl, některé bývají i doslazované, slaná chuť však téměř vždy převládá.

V závislosti na tom, jak jemně jsou arašídy nasekané, rozlišujeme dva druhy arašídového másla - "jemné" (smooth) nebo "s křupavými kousky" (crunchies).

V indonéské kuchyni se používá k zahuštění omáček.

Historie[editovat]

První použití arašídové pasty bylo zaznamenáno mezi Aztéky v 1. století jako lék proti bolesti zubů. Tato pasta se však běžně nekonzumovala.

V roce 1895 si nechal patentovat Dr. John Harvey Kellogg proces výroby arašídového másla, které pak bylo propagováno jako zdravá náhrada proteinů pro pacienty bez chrupu.

V roce 1922 zlepšil proces výroby jemného arašídového másla (smooth) do podoby hladké pasty s pomocí užití hydrogelového oleje chemik Joseph Rosefield. První jemné arašídové máslo na základě tohoto zlepšení bylo vyráběno v roce 1928 pod jménem Peter Pan. Od roku 1932 se začalo vyrábět arašídové máslo Skippy, vyráběné dosud.

Využití[editovat]

Arašídové máslo se používá na chléb (sendviče), maže se na topinky, na ovoce a na toasty. Používá se také s želé a nebo se mísí s marmeládou. Je velice tučné, ale zdravé. Arašídové máslo je součástí mnoha amerických receptů.

Recept[editovat]

K výrobě arašídového másla potřebujeme:

Příprava: Oloupané arašídy dáme do kuchyňského robota nebo mixéru (doporučuje se větší množství, příliš málo arašídů by se jen nalepilo na stěny a nerozmixovalo), mixujeme, průběžně mixér vypínáme a stíráme nalepené arašídy ze stěn, po několika minutách dostaneme hladkou konzistenci, přidáme špetku soli a máslo je hotové.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Arašídové máslo na české Wikipedii.