Akce

Bramborový knedlík

Z WikiFood Recepty

Bramborový knedlík je druh knedlíku vyráběný z brambor.

Historie[editovat]

Knedlíky obecně byly známy již ve starověku a středověku. V české kuchyni 19. století vznikaly různé recepty, které se staly přirozenou součástí české kuchyně. U nás byly běžné také bramborové knedlíky sypané strouhankou, osmaženou cibulkou nebo škvarky. Oblíbenými se staly bramborové knedlíky plněné uzeným masem.

Zhotovení knedlíků[editovat]

Základem pro výrobu knedlíků jsou strouhané vařené (vychladlé) brambory, do kterých se přidá vejce (žloutek), mouka, krupice a sůl, příp. i máslo. Dle mnoha receptů je lepší, když brambory jsou den staré. Z těchto ingrediencí se udělá těsto, z něhož se uhněte knedlík, který se vaří ve vodě.

Kvalita knedlíků v současnosti[editovat]

V současné době sahají hospodyňky (i muži) zejména kvůli časové úspoře ke koupi bramborových knedlíků či směsí na jejich přípravu v obchodech. Kvalita těchto produktů však bývá rozdílná, výrobky někdy obsahují minimum brambor nebo značné množství různých přídatných látek.

Užití knedlíků[editovat]

Bramborové knedlíky jsou vhodné zejména jako příloha k masu se zelím či se špenátem, ale jejich užití není prakticky omezeno. Známé jsou i plněné bramborové knedlíky s uzeným masem nebo uzeným bůčkem.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Bramborový knedlík na české Wikipedii.