Akce

Domácí hranolky

Z WikiFood Recepty

Ingredience pro 4 osoby[editovat]

  • 4 středně velké brambory, varný typ C (vhodné na kaši)
  • sůl
  • 700 ml oleje na smažení

Postup[editovat]

  1. Brambory důkladně omyjte, oloupejte a podélně nakrájejte na hranolky silné 1 cm. V několika vodách je propláchněte, pouští hodně škrobu.
  2. Nakrájené hranolky vhoďte do hrnce, zalijte studenou vodou, osolte lžičkou solu a přivěďte k varu. Vařte 10-12 minut, dokud zcela nezměknou, dokonce by měly vypadat, že se téměř rozpadají. Převaření se nebojte, roztřepené okraje zvyšují následnou křupavost hranolků.
  3. Uvařené brambory opatrně vylovte lžící na plech vyložený čistou utěrkou a nechte zcela vychladnout. Naprosté zchladnutí je tak důležité, že ho klidně můžete uskutečnit den předem.
  4. Ve vyšším kastrůlu rozehřejeme olej na 180 °C, to je teplota, při které se hranolky smaží dost zprudka a zběsile, trocha popublávání a prskání to rozhodně není. Pokud máte kuchařský teploměr nebo fritézu, použijte je. V několika dávkách hranolky usmažte v horkém oleji dozlatova, bude jim to trvat 3-5 minut. Vyjměte je děrovanou lžící na talíř vyložený papírovými kuchyňskými utěrkami. Jemně je osolte a rychle podávejte.