Akce

Brynza

Z WikiFood Recepty

Brynza (z rumunského brânză „sýr“, slovensky bryndza; někdy také brymza, brindza) je měkký, míšený a solený sýr vyráběný z hrudkového ovčího mléka. Vyrábí se v karpatských zemích: na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, v Ukrajině a na Moravě. Konzumují jej ale i v Rakousku, Bavorsku (Brimsen, Liptauer Käse), Česku a jinde.

Dějiny[editovat]

Na Slovensku sa začala podomácku vyrábět nejspíš vlivem Valachů (t. j. asi 15. století). V 18. století ve více městech vznikly brynzárenské manufaktury (první roku 1787 v Detvě, druhá ve Zvolenské Slatině).

Výroba[editovat]

Nejprve sa zasýří sladké ovčí mléko. Tato surovina se nechá zaschnout na salaši, čímž vznikne hrudkový ovčí sýr. Ten se přenese do brynzárny, kde se třídí a umývá vodou. Poté se nechá vyzrát při 20 °C v sýrařských vanách. Následně se z tohoto sýra odstraní kůra, vytlačí se z něj přebytečná tekutina (syrovátka) a rozdrtí se. Rozdrcená sušinová hmota se posolí a rozetře na válcích, čímž vznikne brynza.

Liptovská brynza se balí do typických dřevěných polosudů (škopků, slovensky geletiek).

Druhy[editovat]

  • Liptovská – vyrábí se jen v (pod)horských oblastech v době laktace ovcí; 50 % sušiny; 50 % tuku v sušině
  • Letní – obsahuje i kravský mlékárenský sýr; 46 % sušiny, 40 % tuku v sušině
  • Jasienka – podzimní, nejtučnější brynza
  • Zimní – skládá se ze skladovaného ovčího sýra a čerstvého kravského mlékárenského (plnotučného anebo polotučného) kravského sýra; 46 % sušiny; 50 % tuku v sušině

Pokrmy s brynzou[editovat]

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Brynza na české Wikipedii.