Akce

Kategorie

Sýry

Z WikiFood Recepty

Sýry jsou velmi cenným doplňkem naší stravy. Jsou vlastně mlékem bez vody a látek přecházejících do syrovátky, např. vitamínu B2 nebo některých rozpustných solí, takže jejich výživná hodnota je v podstatě zhuštěna. Obsahují kromě bílkovin fosfor a vápník. Tučnější sýry mají obvykle větší obsah vitamínu a a popřípadě i vitamínu D.

Fermentativní děje probíhající při zrání sýrů způsobují, že i sýry s bohatším obsahem tuků mohou být poměrně dobře stravitelné. Sýr je hotový pokrm, můžeme jej kdykoliv podávat k snídani, k přesnídávce i ke svačině, hlavně však jako doplněk oběda místo méně zdravých moučníků. Sýr podáváme s chlebem tmavým, méně s bílým. Doplňujeme jej syrovou zeleninou lákavých barev: ředkvičkou, čerstvou okurkou, paprikami a srdíčkem salátu, mladým pórkem a podobně.

Sýr ukládáme v nádobách s víkem nebo lépe s poklopem; nemáme-li je, tedy ve skleněné čtvercové nádobě, v níž jej můžeme i podat.

Strouhaný sýr podáváme k polévkám, těstovinám, rizotu, sypeme jím vaječné slané omelety, topinky a pokrmy zapékané.

Sýr v plátcích smažíme, volíme vždy lomivý, nikoli takový, který lze v plátcích ohýbat. Takový sýr je po usmažení gumovitý. Na smažení je nevhodný eidam a gouda.

Podkategorie

Zobrazují se 4 podkategorie z celkového počtu 4 podkategorií v této kategorii.

H

T

V

Stránky v kategorii „Sýry“

Zobrazuje se 62 stránek z celkového počtu 62 stránek v této kategorii.