Akce

Ementál

Z WikiFood Recepty

Ementál (Emmentaler) je sýr původem ze Švýcarska s typickými dutinami (oky) uvnitř. Pochází z údolí řeky Emme v Kantonu Bern na úpatí Alp. V Severní Americe a Austrálii je někdy nazýván "Swiss cheese". Obsah tuku v sušině je 45%.

Švýcarský ementál[editovat]

Pravý švýcarský ementál je kolo o hmotnosti od 60 do 130 kg s průměrem až 1 metr. Kůra vyzrálého sýra je světle žlutá, hladká a čistá. Na řezu upoutají oka dosahující velikosti vlašského ořechu. Tyto dutiny vznikají při zrání sýra pomocí mléčné bakterie Propionibacterium freudenreichii, ve které kyselina mléčná se přemění na oxid uhličitý a vytvoří dutiny. Dále tyto dutiny obsahují 1% pachových látek. Mladý ementál se prodává po 4 až 6 měsících zrání, vyzrálý po minimálně 8 až 12 měsících.

Ementál se konzumuje jako chuťovka, ale používá se též v kuchyni jako strouhaný, do salátu, do fondue a zapékaných pokrmů.

Emmentaler AOC a Emmentaler Switzerland® jsou chráněné značky tohoto sýra.

Varianty[editovat]

Rakouský[editovat]

Rakouský ementál se vyrábí z pasterovaného mléka. Je určen především ke spotřebě v kuchyni.

Francouzský[editovat]

Francouzský ementál (Emmental français grand cru) je vyráběn ze syrového mléka. Má tvar kola o hmotnosti asi 70 kg. Zraje minimálně 10 týdnů. Obsah tuku v sušině 45%.

Savojský[editovat]

Savojská varianta se vyrábí ze syrového nebo termizovaného mléka. Má tvar kola o hmotnosti 60 kg. Obsah tuku v sušině 45%.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Ementál na české Wikipedii.