Akce

Fondánový papír

Z WikiFood Recepty

Fondánový papír, občas také nazývaný fondánový nebo fondantový list, je podklad pro jedlý tisk a používá se na dekoraci cukrářských výrobků, především slavnostních dortů. Potištěný fondantový list můžete ohýbat a modelovat. Lze tak vytvořit na dortu i 3D dekorace potištěné vlastními obrázky.

Je sněhově bílý, proto je velmi vhodný na dekoraci bílých dortů a zákusků. Fotografie nebo jiný obrázek na něm krásně vynikne.

Kvalita tisku na tento podklad je vynikající a s kvalitou tisku na "běžný jedlý papír" nesrovnatelná.

Fondánový papír je na rozdíl od "běžného jedlého" papíru vhodný na dekoraci všech cukrářských výrobků (dorty, zákusky, čokoláda, marcipán atd.). Není vhodný pouze na ty, jejichž povrch je upravený šlehačkou (také nesnáší vlhkost). Naopak velmi dobře snáší zamražení.

Patří mezi nejsilnější jedlé podklady, má cca milimetr výšku.

Složení[editovat]

cukr, sušený glukózový sirup, zvlhčovadlo: sorbitol, voda, olej z palmových jader, stabilizátor: xanthan guma, sorbát draselný, guma ze svatojánského chleba, tragant guma, zahušťovadlo: hydroxypropyl methyl celulosa, monopropylen celulosa

Návod na použití[editovat]

Fondánový papír nikdy nepotírejte decorgelem – nevpije se! Rub lehce navlhčete pomocí houbičky vodou. Dáváte-li fondánový list na krém, není nutné jej vlhčit. Chcete-li aby dobře držel na potahové hmotě, použijte místo vody jedlé lepidlo. Na suchu ztvrdne (pomůže navlhčit ze spodní strany a uzavřít do sáčku), v přílišné vlhkosti se rozpouští. Teplem měkne, chladem tuhne – toho lze využít při práci s ním. Froster mu neuškodí, lze zamrazit.

Alternativní jedlé tisky[editovat]

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Fondánový papír na české Wikipedii.