Akce

Datle

Z WikiFood Recepty

Datle (Phoenix spp.) se pěstovany původně jen v pouštních oázách jižního Alžírska a Tunisu, dnes rostou také v Americe v jižní Karolině a v Arizoně. V současné době jsou nejoblíbenější odrůdy palmy datlové "Medjool" a "Deglet Noor". Všechny jsou, jak jejich názvy napovídají, arabského původu. Datle můžeme koupit po celý rok čerstvé nebo sušené, přidávají se na ovocné mísy nebo se plní smetanovým sýrem. Dobře se zmrazují a vydrží tak delší dobu jako čerstvé.

Datle je druh ovoce, který roste na datlovníku pravém (Phoenix dactylifera). Jedná se o tmavě hnědé oválné plody dlouhé 3 až 7 cm a široké 2 až 3 cm, které jsou charakteristické nízkým obsahem vody a naopak až ze 70 % tvořeny sacharidy. Datle jsou bohatým a významným zdrojem draslíku, chlóru, železa a vitamínů B. Jedná se o bohatý a rychlý energetický zdroj pro lidský organismus. Vyrábí se z nich datlový sirup.

V subtropických a pouštních oblastech jako je například Severní Afrika a Blízký východ se jedná o jednu ze základních složek zdejší potravy. Mezi největší producenty datlí na světě patří Tunisko, Irák, Egypt, Španělsko a Maroko, pěstují se současně i v Indii, Pákistánu, Kanárských ostrovech a nebo také v Kalifornii, kam byly člověkem po osídlení Ameriky rozšířeny.

Datle se konzumují převážně vysušené, což zlepšuje jejich trvanlivost, čehož bylo hojně dříve využíváno beduíny a karavanami křižující nehostinné pouště. V některých kulturách se současně věří, že datle mají afrodiziakální účinky. Zejména v arabských zemích jsou datle součástí každodenní kuchyně, podávají se zpravidla slisované do bochníku tzv. adšu anebo se pečou na másle.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Datle na české Wikipedii.