Akce

Hlemýždi na másle

Z WikiFood Recepty

Ingredience pro 4 osoby[editovat]

Postup[editovat]

  1. Oprané hlemýždě vhodíme do velkého kastrolu vařící vody, aby se rychle usmrtili; vaříme je asi 8 minut a scedíme. Tělíčka vyjmeme ze skořápek jehlicí na protahování slaniny a měkkou část z nich Odkrojíme. Tuhé části hlemýžďů vymneme v soli a dobře vypereme v teplé vodě. Pak je vložíme do vývaru a vaříme do měkka, asi 2 až 3 hodiny. Zatím vyvaříme skořápky, omyjeme je v čisté vodě a dáme vykapat. v míse utřeme máslo, sardele, žloutky, do směsi přimícháme namočenou a vymačkanou žemli a nádivku okořeníme. Uvařené hlemýždě scedíme. Do každého domečku dáme po lžičce vývaru, pak kousek nádivky, 1 hlemýždě a opět kousek nádivky, která má vyčnívat z ulity. Tyto vyčnívající konce obalíme ve strouhané housce. Naplněné ulity vložíme do pekáčku nádivkou nahoru a prudce pečeme 10 minut. Podáváme s dílky citrónu.

Obměna[editovat]

  1. Uvařené hlemýždě můžeme také do nádivky nahrubo rozsekat. Nádivku pak tvarujeme jako silnější šišku, jeden konec uděláme špičatý a tím ji vsuneme do domečku. Oblý konec opékáme. Na namočení žemle můžeme použít místo mléka několik lžic bílého vína. Houska na obalení nádivky musí být vláčná, nikoli suchá strouhaná houska.

Poznámka[editovat]

  • Dobře vymyté a vyvařené ulity můžeme uložit a znovu použít například na tzv. nepravé hlemýždě, které nahradíme vařenými drůbežími žaludky; Odkrojíme z nich tuhou část a zbytek drobně usekáme.