Akce

Balenka piškotová

Z WikiFood Recepty

Ingredience pro 4 osoby[editovat]

Postup[editovat]

  1. Na plech položíme pergamenový papír, zatížíme jej, potřeme vydatně ztuženým tukem a posypeme hrubou moukou. z bílků ušleháme tuhý sníh, po částech do něho zašleháme cukr, zamícháme žloutky a lehkým rozprašováním po povrchu opatr ně vmícháme mouku. Těsto jen lehce obracíme, jinak by nám kleslo! Těsto rozetřeme asi na 3/4 cm vysoko do tvaru obdélníku na připravený papír. Pečeme ve středně teplé troubě na horní drážce. Zkusíme prstem je-li plát uprostřed upečen. Vyjmeme jej z trouby, sejmeme s papírem s plechu, položíme na vál vrchní stranou dolů a po chvíli papír sloupneme. Na této spodní straně potřeme plát marmeládou a sbalíme. Vychladlou balenku pocukrujeme.

Poznámka[editovat]

  • Pečeme-li těsto uprostřed trouby vysuší se okraje, které jsou nejblíže k ohni a při balení se lámou. Nepostačí-li pečení na horní drážce, dáme plech na chvíli ještě na dolní drážku, aby se balenka dopekla zespodu.

Obměna[editovat]

  1. Upečený prázdný plát sbalíme, zabalíme do pergamenového papíru a necháme vychladnout. Pak balenku rozbalíme, naplníme máslovým krémem nebo šlehačkou s ovocem, znovu svineme a povrch posypeme strouhanou čokoládou nebo ořechy.