Akce

Sója

Z WikiFood Recepty

(přesměrováno z Sójových bobů)

Sója luštinatá (Glycine max (L.) Merr., 1917) je luštěnina s vysokým obsahem proteinů. Má široké použití jako potravina, krmivo pro hospodářská zvířata i jako surovina pro potravinářský a zpracovatelský průmysl. Její název pochází z japonského "šóju" (sójová omáčka).

Sója je mimořádná plodina a významný zdroj rostlinných bílkovin. Bílkovin sója obsahuje až 35 %.

Zbarvení sójových bobů přechází od žluté, zelené a červené po černou. Sója je z hlediska výživy velmi hodnotná, bohatá hlavně na bílkoviny, a již velmi dlouho je důležitou součástí orientální stravy. Ze sóji se připravuje tvarohový sýr (v Japonsku nazývaný tofu), jemné nudličky zvané harusame a sladké cukrářské těsto. Sójové boby se také fermentují a používají k výrobě příchutí a chuťových přísad, zvláště sójové omáčky v Indonésii zvané tempeh, v Japonsku šoyu a miso.

V současné době sójové boby představují vítanou změnu v jídelníčku na západní polokouli. Používají se také pro průmyslové účely k výrobě plastů. Poskytují hodnotný sojový olej, melou se na sojovou mouku a jsou základem většiny náhražek masa (plátky, granule apod.). Ze sójových bobů se vyrábí i sojové mléko.

Semena sóji, jedné z "pěti posvátných zrnin" staré Číny, jsou velmi tvrdá, proto vyžadují delší přípravu před vařením. K dostání je i předvařená sója. Sójové boby se mohou také nechat naklíčit; jejich dlouhé a křehké klíčky jsou nejlepší syrové.

Potraviny vyráběné ze sóji[editovat]