Akce

Sushi

Z WikiFood Recepty

Postup[editovat]

Základem sushi je rýže Nishiky (u sashimi jde o přílohu), kterou lze nahradit jasmínovou rýží nebo jinou ochucenou rýží. Důkladně ji properte a nechte uschnout. Usušená rýže se dává vařit s oloupaným kořenem zázvoru a řasou Comba. Pak svařte zálivku z octu Mitsukan, japonského cukru a soli. Ještě teplou ji pomalu smíchejte s uvařenou rýží. Další důležitou součástí sushi i sashimi je maso: používají se nejkvalitnější části z ryb (jako je svíčková u hovězího), ze kterých se vykrajují plátky a dále už se tepelně neupravují. Použít můžete i jiné plody moře, ale musíte dodržet podmínku, že půjde vždy zásadně o čerstvé suroviny.

Příprava sushi - nigiri:[editovat]

Z uvařené rýže vytvořte válečky a na každý položte kousek syrového masa (tuňák, halibut, losos), chobotnici nebo mušli. Pokud použijete krevetu, předem ji spařte horkou vodou.

Příprava sushi - maki:[editovat]

Na plát mořské řasy Nori rozprostřete nechystanou rýži a na ni dejte plátky nebo kousky ryb, plodů moře nebo zeleninu (jako kdybyste připravovali roládu) a řasu zaviňte. Vznikne váleček, který nakrájejte na silnější kolečka.

Příprava sashimi:[editovat]

Na talíř poklaďte plátky syrových ryb a plodů moře, zvlášť do mističky dejte nachystanou rýži, která se podává vlažná.

Servírování:[editovat]

Oba druhy sushi můžete servírovat společně nebo každý zvlášť. Důležitou součástí sushi i sashimi jsou plátky marinovaného zázvoru (rozmíchejte cukr s vodou a plátky zázvoru v ní několik dní marinujte) a nastrouhané nudličky bílé ředkve (nechte je předem 2-4 dny odstát ve vodě, až ztratí chuť). Kousky masa i s rýží namáčejte do sójové omáčky Kikkoman, ve které rozpusťte kuličky japonského křenu Wasabi (prodává se v tubě jako pasta nebo v prášku, který stačí smíchat s vodou).