Akce

24hodinový chléb

Z WikiFood Recepty

Ingredience[editovat]

1. den (kvásek biga)[editovat]

2. den[editovat]

Postup[editovat]

  1. První den uhněteme hodně tuhé těsto, kvásek biga. Necháme dobře přikryté, nejlépe kuchyňskou fólií, v pokojové teplotě přes noc, ideálně 16-18 hodin.
  2. Druhý den nůžkami vykynutý kvásek roztříháme na menší kousky a přidáme zbývající ingredience. Pomalu začneme hníst, dokud se všechny přísady nespojí. Pokračujeme v hnětení, dokud nedosáhneme řidšího nelepivého těsta. Přendáme na kuchyňskou desku a necháme 20 minut odpočívat. Poté těsto "přeložíme", a to tak, že z každé strany jej maličko povytáhneme a složíme zpět přes prostředek těsta na opačnou stranu. Tento postup opakujeme třikrát, vždy po 20 minutách. Těsto kompletně změní konzistenci a zhoustne. Nakonec jej posypeme moukou a vytvarujeme do ošatky, ve které bude kynout.
  3. Během kynutí předehřejeme troubu na 240 °C, vykynutý chléb vyklopíme na plech a ihned vložíme do horké trouby, na jejíž dno vlijeme 100 ml vařící vody. Ihned uzavřeme a snížíme teplotu na 220 °C. Pečeme asi 30 minut. Hotový chleba má tmavě zlatou barvu a zvoní při poklepu na spodní část. Jedná se o skvělé pečivo, ideální jen tak, s máslem, olivovým olejem či na suché toustování.

Příprava[editovat]

  • 150 minut