Akce

Dort Lumière

Z WikiFood Recepty

Ingredience[editovat]

korpus[editovat]

krém[editovat]

na dokončení[editovat]

Postup[editovat]

  1. Máslo rozpustíme a necháme vychladit. Žloutku, sůl a polovinu cukru ušleháme do husté pěny, nakonec přidáme máslo. V jiné míse ušleháme bílky s druhou polovinou cukru. Do žloutkové směsi přidáme kávu a lehce promícháme, přisypeme mouku, kakao a prášek do pečiva, nakonec lehce vmícháme tuhý sníh. Pečeme v hlubokém plechu vyloženém pečícím papírem při 170 °C asi 35 minut. Necháme vychladit nejlépe přes noc v lednici, kulatým vykrajovátkem pak vykrojíme kolečka o průměru 12 cm. Udržujeme je v chladu.
  2. Za stálého míchání přivedeme všechny ingredience k varu kromě čokolády. Dobře provaříme a přidáme nalámanou čokoládu. Rozmícháme a necháme vychladit, nejlépe přes noc. Druhý den náplň vyšleháme dohladka a vykrojené korpusy jí slepujeme a vrstvíme na sebe. Zbytkem krému zahladíme strany i vršek dohladka. Necháme v lednici nejméně 2-3 hodiny vychladnout.
  3. 3/4 hořké čokolády na dokončení rozpustíme ve vodní lázni, sundáme z ohně a vmícháme zbylou čokoládu. Po rozpuštění vezmeme silikonovou mašlovačku a celý povrch dortu její pomocí zatřeme. Célem je krásně viditelná textura připomínající svícen pokapaný voskem. Zbylou polevu obarvíme uhlím a celý dort jí zatřeme. Necháme vychladnout a dort poprášíme zlatou metalickou barvou. Dekorace růže je vyrobena na zmrzlém mramoru, ale skvěle poslouží i čerstvé květiny či kandované plátky růží či pivoněk.