Akce

Kokosový olej

Z WikiFood Recepty

Kokosový olej je rostlinný olej získávaný z kopry, jader zralých kokosových ořechů sklízených z kokosové palmy (Cocos nucifera). V tropech je po celé generace hlavním zdrojem tuku ve výživě milionů lidí. Má různé uplatnění v potravinářství, medicíně a průmyslu.

Kokosový olej je velmi termostabilní, proto se výborně hodí na vaření a smažení. Kouřový bod je okolo 180 °C. Díky stabilitě (zejména vzhledem k vysokému obsahu nasycených mastných kyselin) oxiduje jen pomalu, a odolává proto žluknutí, má trvanlivost až dva roky.

Využití[editovat]

Kosmetika[editovat]

Kokosový olej je bohatý na antioxidanty a mastné kyseliny, které dokážou proniknout hluboko do pokožky. Jeho využití v kosmetice je opravdu široké. Lze jej používat na suchou pleť, bolestivé bradavky, opruzeniny, popraskané rty, odličování, vlasy, holení nebo prevenci proti striím.

Vaření[editovat]

Tento olej se používá i k přípravě pokrmů. Na kokosovém oleji lze i smažit, jelikož je odolný vůči vysokým teplotám. Platí však že v kokosovém oleji je příliš mnoho nasycených mastných kyselin (konkrétně převažuje laurová) které se v příliš velké míře dostávají do krevního oběhu, kde zvyšují hladinu cholesterolu a jsou příčinou značných zdravotních komplikací v pozdějším věku.

Sportovní výživa[editovat]

Kokosový olej je oblíbeným doplňkem stravy pro sportovce, protože obsahuje MCT tuky. MCT tuky jsou vhodnější než ostatní druhy olejů jelikož se neukládají do tukových zásob a energii uvolňují postupně. Navíc další látky, které kokosový olej obsahuje, podporují spalovaní uloženého tuku.

Související články[editovat]

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Kokosový olej na české Wikipedii.