Akce

Bagety z kvásku

Z WikiFood Recepty

Ingredience pro 6-8 baget[editovat]

na kvásek[editovat]

na těsto[editovat]

Postup[editovat]

  1. Kvásek rozmícháme s moukou a vodou a necháme 10 hodin zakrytý kynout. Obě mouky prosejeme do mísy, přilijeme vodu, dobře promícháme, zakryjeme plastovou fólií a necháme hodinu rozležet. Přidáme kvásek, sůl, jogurt a zaděláme na hladké těsto, které se při mísení odlepuje od stěn nádoby. Větší mísu vymažeme olejem a necháme v ní těsto 4 hodiny kynout. Každou hodinu ho vyklopíme na pomoučněný vál, přeložíme jej, roztáhneme na placku, kterou složíme, a necháme další hodinu kynout. Pak zakryté těsto uložíme kynout do chladu na 12 hodin.
  2. Těsto vyjmeme z chladu a nechám je asi 30 minut při pokojové teplotě, rozdělíme je na 6-8 kousků. Vytvarujeme bochánky a zakryté fólií nebo pečícím papírem je dáme kynout další hodinu. Troubu předehřejeme na 250 °C. Jeden plech vložíme nahřát na dno trouby, druhý na rošt. Z bochánků vytvarujeme bagety, které budou kynout ještě 20 minut, každá v širším pruhu pečícího papíru. Před pečením bagety žiletkou nebo ostrým nožem nařízneme, otevřeme troubu a rozprašovačem nastříkáme dovnitř vodu, aby se vytvořila pára, nebo na spodní plech nalijeme hrneček horké vody.
  3. Na rozehřátý plech pomocí papíru přeložíme polovinu baget a vložíme je do trouby, pečeme asi 16-18 minut. Obdobně připravíme i druhou várku. Upečené bagety stáhneme z plechu a necháme vychladnout na mřížce.

Kynutí kvásku[editovat]

  • 10 hodin

Zadělávání a odležení[editovat]

  • 80 minut

Kynutí a překládání[editovat]

  • 4 hodiny

Kynutí v chladu[editovat]

  • 12 hodin

Dokončení[editovat]

  • 2 hodiny

Pečení[editovat]

  • 32-36 minut