Akce

Rajčata

Z WikiFood Recepty

(přesměrováno z Rajče)
Rajcata.jpg

Rajče, též lilek rajče (Solanum lycopersicum L., 1753) pochází z Jižní Ameriky a kdysi se mu říkalo "jablko lásky". Rajče je příbuzné bramboru, plod je bobule. Různé tvary a velikosti těchto atraktivních plodů zahrnují odrůdy zelené, švestkové, masité a třešňové. Rajčata jsou k dostání po celý rok, čerstvá nebo konzervovaná, konzumují se syrová nebo vařená. Z červených rajčat se dělá šťáva, protlak nebo kečup, zelená rajčata se nakládají do octa a připravuje se z nich chutney.

Rajčata jsou zeleninou velmi cennou, neboť obsahují několik druhů vitamínů (C, karotenu i skupiny B) a mnoho důležitých minerálních látek. Dnes si nedovedeme bez rajčat představit ani teplou, ani studenou kuchyni. i když dáváme přednost rajčatům syrovým, připravujeme z nich i mnoho chutných teplých pokrmů, jak ze samotných, tak ve spojení s jinými druhy zeleniny a s masem.

Rajčata zralá se dají snadno loupat, proto pro většinu pokrmů je loupeme. Nezralá je nutno s cedníkem ponořit na několik vteřin do horké vody. Hned je zchladíme a loupeme.

Charakteristika[editovat]

Vytrvalá rostlina bylinného charakteru pěstovaná jako jednoletka pro dužnaté bobule. Není příliš náročná, dobře odolává chladu, lze proto pěstovat i v mírném podnebí, kde ovšem dosahuje menšího vzrůstu. Oblíbené je tedy i na českých zahrádkách.

Nezralé (zelené) plody rajčete mohou způsobit otravu organismu. Ty zralé jsou naopak bohaté na Beta-karoten a vitamín C, v trochu menší míře obsahuje také vitamín B, lykopeny. Poslouží i jako zdroj chromu a draslíku. Z více než 90 % tvoří voda, cca 5 % sacharidů a 2,5 % bílkovin. Má vysoký podíl vláknin, naopak tuk neobsahuje téměř žádný.

Gastronomie[editovat]

Rajčata jsou velmi vhodná jako základ zdravé nebo doplněk či příloha běžné stravy. Vhodná jsou i na různé redukční a očistné diety, neboť mají antioxidační účinky. Podle některých studií působí blahodárně i na problémy s prostatou. Dále jsou rajčata vhodná ve stravě osob s nemocemi srdce, krevního oběhu a poruchami látkové výměny.

Rajčata jsou základem pro výrobu mnoha druhů kečupů, kterým dodává jak barvu, tak charakteristickou chuť a proto jsou řazena i mezi koření.

Šlechtění moderních odolných odrůd však vedlo ke ztrátě chuti plodů.

Léčebné využití[editovat]

Zdroj antioxidantů, zejména karotenoidů (provitamín A), zejm. lykopenu Zdroj dalších látek, například - tyraminu, niacinu a biotinu Zmenšuje dráždivé účinky česneku nebo velkých dávek vitamínu C na trávicí soustavu Má vliv na řízení hladiny krevního cukru, zmírňuje nespavost a deprese

Ovoce, či zelenina?[editovat]

Z botanického hlediska je rajče plod víceleté kulturní rostliny, takže je považováno spíše za ovoce.

V usnesení Evropského parlamentu z roku 2011 je rajče také řazeno mezi ovoce.

V roce 1893 rozhodoval Nejvyšší soud Spojených států ve sporu Nix vs. Hedden, zda je rajče ovoce, nebo zelenina. Na ovoce se tehdy nevztahovala dovozní cla, kdežto na zeleninu ano. Soud vynesl rozsudek, že rajče je zelenina. Rajče bylo ustanoveno státní zeleninou v New Jersey, zato v Arkansasu je zároveň státním ovocem i zeleninou. Tímto spor o tom, zda se jedná o ovoce, nebo zeleninu, neskončil. Další případ se objevil opět v USA v roce 2005, od té doby ho například v amerických státech Tennessee a Ohio vedou jako ovoce.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Rajčata na české Wikipedii.