Akce

Candát s máslovou vodnicí a jáhlovým kubou

Z WikiFood Recepty

Ingredience[editovat]

na kubu[editovat]

na candáta[editovat]

Postup[editovat]

  1. Rybu připravíte snadno a rychle, takže se nejdřív pusťte do kuby. Jáhly spařte horkou vodou a nechte chvilku stát, tím se odstraní jejich hořkost. Pak je uvařte v osolené vodě doměkka (poměr vody podle návodu na obalu), bude to trvat zhruba 15 minut. Jakmile je dáte vařit, namočte si sušené houby do trošku vody. Až budou jáhly měkké, sceďte případnou přebytečnou vodu a nechte je odpočívat.
  2. Mezitím si v hrnci rozpusťte polovinu sádla a opečte na něm cibuli pokrájenou najemno. Až bude průsvitná, přidejte houby i s trouškou vody, ve které se namáčely. Osolte, opepřete, přidejte kmín a pár minut poduste. Potom přidejte jáhly, prolisovaný česnek a majoránku a vše promíchtejte. Troubu rozehřejte na 180 °C. Pekáček si vymažte zbytkem sádla. Rozložte do něj jáhlovou směs a dejte zapéct na cca 20 minut. Na povrchu by měl kuba mírně zezlátnout.
  3. Teprve až se kuba začne zapékat v troubě, přichází chvíle na bleskovou přípravu candáta. Vodnici omyjte a pokrájejte na asi 0,5 cm silná půlkolečka. Na hladké pánvi si rozpusťte máslo, dejte na něj opékat vodnici a posypte jí solí, částí tymiánu a pepřem. Vodnici opékejte 3 minuty z jedné strany, poté ji otočte, shrňte na pánvi ke straně a do uvolněné části pánve dejte filety candáta kůží dolů. Přelijte ho máslem, na kterém už opékáte vodnici, mírně osolte a opepřete a opečte z každé strany 2 minuty. Vypněte plamen a nechte malou chvíli na pánvi dojít.
  4. Podávejte s plátky vodnice a kubou, filety ozdobte zbylým tymiánem a čerstvě mletým pepřem, přidejte dílky citronu na zakápnutí.

Příprava[editovat]

  • 20 minut

Pečení[editovat]

  • 35 minut

Pečení ryby[editovat]

  • cca 10 minut