Akce

Bretaňský humr grilovaný na másle

Z WikiFood Recepty

Ingredience[editovat]

Postup[editovat]

Humra rozpůlíme podélně od hlavy k ocasu, oddělíme klepeta a nohy. Z ocasní části opatrně vyjmeme střívko. Maso v ocase ochutíme mořskou solí a pepřem. Na pánvi rozehřejeme máslo a poloviny humra společně s klepety grilujeme asi 5 minut. Klepeta je potom nutné asi 3 minuty dopéci v troubě při 180 °C. Po dopečení naklepneme klepeta nožem a pomocí kuchařských nůžek vyloupeme maso.

Ragú z lišek[editovat]

Na másle zpěníme nakrájenou šalotku a česnek, přidáme pokrájené lišky a několik snítek čerstvého tymiánu. Pomalu pečeme na pánvi, dokud lišky nezhnědnou. Ochutíme solí a pepřem.

Zelený chřest[editovat]

Zelený chřest oloupeme, odkrojíme tvrdé konce a uvaříme ve vařící osolené vodě téměř doměkka. Chřest by měl zůstat křupavý. Poté je zchladíme ve vodě s ledem. Před podáváním jej prohřejeme na čerstvém másle.

Lanýžové rizoto[editovat]

Na másle zpěníme šalotku a přidáme řádně propranou a osušenou rýži. Lehce ji orestujeme, přidáme čerstvý tymián a zalijeme trochou bílého vína. Stáhneme teplotu na minimum a pomalu vaříme, dokud rýže nevsákne všechno víno, poté přilijeme část kuřecího vývaru a pokračujeme v pomalém vaření, dokud se opět tekutina nevyvaří. Postupně přiléváme kuřecí vývar a pokračujeme ve vaření, dokud rýže není měkká. Ke konci přilijeme smetanu a přidáme nastrouhaný parmazán, sůl a pepř. Na talíři rizoto ozdobíme tankými plátky lanýže.